Walory zamku i jego otoczenia najlepiej dostrzegane są z lotu ptaka. Wideo z odremontowanym zamkiem w Gołuchowie dla Faktów Kaliskich przygotował Tomek z firmy www.kaldron.pl , który filmuje nie tylko historyczne plenery, ale specjalizuje się też w dokumentacji inwestycji i obiektów budowlanych www.kameranabudowie.pl.
Na zamku w Gołuchowie kilkanaście dni temu oficjalnie zakończono poważny remont tego okazałego budynku.
Zamek odzyskał dawny splendor i co istotne, nie wygląda jak nowy. Od piwnic aż po dach wykonane zostały wszystkie naprawy i zabezpieczenia zewnętrznych części budynku. Zadbaliśmy także o zabytkowe dekoracje: nad portale małego krużganka przywrócone zostaną kamienne głowy z wizerunkami Niewiasty (XIX w.) i św. Ludwika (XIII w.), a florencki relief (XV w.) znad głównych drzwi dziedzińca zastąpiony został kopią, tak jak wcześniej popiersie weneckiego doży (XVI w.). Oryginalne rzeźby będzie można oglądać we wnętrzach zamku. Dopełnieniem widoku wschodniej pierzei są stojące przed wejściem palmy (Trachycarpus fortunei) zapraszające tak jak dawniej do odwiedzenia muzeum – informuje Muzeum w Gołuchowie.
Historia zamku w Gołuchowie sięga połowy XVI wieku. Początkowo była to budowla o charakterze obronnym, potem w XIX wieku gruntownie przebudowana przez rodzinę Czartoryskich. Stał się wówczas rezydencją tego rodu. Przez ostatnie lata zamek, jak i całe jego parkowe otoczenie było jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Tylko w 2024 roku odwiedziło obiekt prawie 50 tysięcy gości, mimo trwającego tam remontu. Renowacja trwała dwa lata i podzielona była na trzy etapy.
Zamek w roku 1951 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939- 1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Obecnie obejrzeć można część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku – informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego obiekt w Gołuchowie jest częścią.
Zamek budzi też uznanie filmowców. To w nim kręcono sceny m.in. do nowej wersji Akademii Pana Kleksa oraz ekranizację jedną z baśni braci Grimm.
Napisz komentarz
Komentarze