Przygotowania do tego remontu trwały długo, bo schody – mimo, że znajdują się w przestrzeni miejskiej – należały formalnie do parafii prawosławnej, której nie było stać na ich renowacje, a samorząd nie mógł sfinansować remontu na terenie nie należącym do miasta. Dlatego postanowiono, że ten teren przejmie samorząd, by roboty mogły ruszyć.
- Pozyskanie przez Miasto Kalisz tytułu własności do gruntu umożliwi zaplanowanie zadania inwestycyjnego związanego z budową schodów oraz sfinansowaniem tego przedsięwzięcia - mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
.jpg)
Tak zabytkowe schody wyglądały jeszcze rok temu, a poniżej widok z dzisiaj
.png)
.png)
.png)
Zniszczona upływem czasu nawierzchnia schodów została rozebrana, podobnie jak mur oporowy po ich prawej stronie. Mur po lewej rozebrano częściowo, jego oryginalne fragmenty są zachowane i odrestaurowane, zabezpieczone przed dalszą korozją.
Nową nawierzchnię schodów ułożono z płyt z granitu płomieniowego w kolorze szarym w ciepłym odcieniu o długości 1,2 m każda. Inwestycja obejmie też zabiegi pielęgnacyjne zieleni otaczającej schody. Korony drzew będą skorygowane, drobne samosiejki wycięte, a w to miejsce nasadzone krzewy ozdobne. Cały teren zostanie uprzątnięty.
Wcześniej, w 2022 roku miasto wyremontowało zabytkowe schody, które prowadzą na cmentarz katolicki po drugiej stronie ulicy Górnośląskiej.
.jpg)
Teraz wejścia do obu zabytkowych nekropolii w centrum Kalisza są odrestaurowane
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze