Znane są efekty projektu odkrywkowego prowadzonego przez Orlen i Orlen Upstream Polska. W Siedleminie pod Jarocinem wykonano odwiert i badania na głębokości około 3 kilometrów. Otwór poszukiwawczy przyniósł zaskakujące wyniki.
Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m sześciennych.
– Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii. Działalność wydobywcza ORLEN przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom – powiedział Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.
Gazu w tej części województwa prawdopodobnie jest jeszcze więcej. Potwierdzają to wyniki poszukiwać na terenach wsi Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.
ORLEN planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa.

Odwiert na odkrywce Siedlemin pod Jarocinem
Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł. – informuje Orlen.

Wydobywany gaz ziemny uzdatniany do użycia jest w takich instalacjach jak ta pod Grodziskiem Wielkopolskim
W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN wyniosło 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld m sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld m sześć.
Powiat jarociński to nie jedyne złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Na przełomie 2024/2025 Orlen zakończył budowę tłoczni gazu ziemnego w kopalni Kościan – Brońsko. Nowy zespół sprężarek pozwoli na znaczne zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z tamtejszych złóż.

To nie krajobraz z Marsa, w poszukiwaniach złóż gazu ziemnego wykorzystywane są m.in. ciężarówki nazywane wibrosesjami
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze