Z raportu „Naprawiacze świata”, przygotowanego przez Fundację Veolia Polska, wynika, że już 68 proc. ankietowanych chce żyć zgodnie z zasadami zero waste, podczas gdy w 2021 roku było to 53 proc.
Mimo wzrostu świadomości ekologicznej głównymi przeszkodami w jej wdrażaniu pozostają brak wiedzy, czasu oraz wsparcia systemowego.
Kawiarenki naprawcze jako sposób na ograniczenie odpadów
Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań stają się kawiarenki naprawcze, czyli miejsca, gdzie pod okiem specjalistów można naprawić różne przedmioty zamiast je wyrzucać.
Idea kawiarenek naprawczych narodziła się w 2009 roku i obecnie jest już popularna na całym świecie. Szacuje się, że działa około 2200 takich miejsc, m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Japonii. W Polsce działa ich około 40, m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Chorzowie i Tarnowskich Górach.
Na miejscu można nauczyć się przede wszystkim tego, w jaki sposób samodzielnie dokonać naprawy i przedłużyć życie przedmiotów. Przy okazji taka inicjatywa integruje lokalne społeczności i wzmacnia kompetencje społeczne.
Naprzód mimo przeszkód
W Polsce ruch zero waste nadal napotyka na trudności, m.in. z powodu braku systemowego wsparcia i wystarczającej infrastruktury. Jednak zainteresowanie ekologią stale rośnie, a inicjatywy takie jak „NaprawiaMY z Veolią” przyczyniają się do powstawania kolejnych kawiarenek.
Dzięki edukacji i ułatwieniu dostępu do naprawy przedmiotów coraz więcej osób może aktywnie ograniczać ilość odpadów.
Statystyczny Polak mocno śmieci
Problem nadmiernego śmiecenia ciągle daje o sobie znać. Jak poinformował GUS, tylko w 2022 roku przeciętny Polak wytworzył 355 kg odpadów komunalnych, o 5 kg mniej w stosunku do roku 2021.
Mimo wszystko Polska ma jeden z najniższych wskaźników ilości odpadów komunalnych na mieszkańca w UE. Nasz wynik 355 kg jest znacznie niższy od wyniku statystycznego Europejczyka wynoszącego 513 kg.
Napisz komentarz
Komentarze