Według sondażu TNS 81 procent Polaków deklaruje się jako osoby wierzące. Ale tylko 49 procent z nich wierzy w śmierć Jezusa na krzyżu, a 47 procent w jego Zmartwychwstanie. Wiara, szczególnie młodych ludzi, jest coraz bardziej wątła. - Dla każdego człowieka, który przeżywa problemy jedyną rzeczą, którą może zrobić w stronę wiary, to przyjść do kościoła, spróbować porozmawiać z Bogiem. Trzeba zaryzykować. Może coś się zadzieje w naszym sercu. Ale to ja - osoba zagubiona muszę samodzielnie wykonać ten krok. Nikt za nas tego nie zrobi – mówi ks. dr Dariusz Kwiatkowski, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.
Kościół idzie dziś z duchem czasu i stara się wykorzystywać atrakcyjność nowych technologii, by dotrzeć do wiernych. Coraz więcej księży wykorzystuje podczas kazań filmy czy ciekawe nagrania dźwiękowe. Prawie każda parafia ma dziś swoją stronę internetową czy fanpage na Facebooku, na których uaktualniane są ogłoszenia duszpasterskie, intencje mszalne czy świadectwa wiernych. - Wiemy, że obecne pokolenie jest pokoleniem obrazu. Samo słowo dziś często nie wystarcza. To obraz bardziej przemawia do człowieka, nie tylko tego młodego. Dlatego Kościół niewątpliwie powinien używać tych wszystkich nowych form, czuwając jednak, by nie zabić tego, co jest duchem. Nigdy nie może być tak, że forma będzie przerastała treść – podkreśla ks. dr Dariusz Kwiatkowski.
Swój fanpage na Facebooku ma np. Parafia Opatrzności Bożej w Kaliszu. W ten sposób ma nadzieję dotrzeć do ludzi młodych.
Więcej o współczesnym Kościele i szukaniu sensu życia w Wielkim Tygodniu w dzisiejszym Komentarzu Dnia o 20:15.
Agnieszka Gierz
Napisz komentarz
Komentarze