Ważne, żeby było tłoczno, głośno, chaotycznie, a potencjalna ofiara – zagubiona i zabiegana. Przed świętami jest tak wszędzie: na targowiskach, w marketach, na dworcach czy w środkach komunikacji miejskiej. Drobne kradzieże to problem obu stron – i klientów, i handlowców. I o ile towar w galeriach jest dobrze chroniony, to sprzedawca na targowisku musi radzić sobie sam i czujnie pilnować wystawionego na sprzedaż dobytku.
W ubiegłym roku w Kaliszu odnotowano o 7% mniej kradzieży, niż dwa lata temu. Policja nie prowadzi szczegółowych statystyk kradzieży kieszonkowych, bo trudna jest klasyfikacja samego czynu, a i nie wszystkie są zgłaszane policji. Wiadomo, że kradzież powyżej 400 złotych jest przestępstwem. Wiadomo też, że równie cenna co pieniądze jest sama informacja – na przykład pesel z dowodu osobistego. Więc co, jeśli łupem złodzieja padną tylko dokumenty? - Kradzież dowodu osobistego jest również przestępstwem. Należy ten fakt zgłosić, chociażby po to, żeby zastrzec ten dokument w banku, czy w różnych innych instytucjach – mówi st. sierż. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Profil złodzieja kieszonkowego nie jest jednoznaczny. To zwykle człowiek „przeciętny”. Kieszonkowiec nie wyróżnia się z tłumu, a działa zazwyczaj w grupie. I z reguły przez dłuższy czas śledzi swoją potencjalną ofiarę. Dlatego też nie warto ułatwiać mu działania.
My podpowiadamy, jak pokrzyżować złodziejom plany. Oto 10 rad policji, jak nie stać się ofiarą kieszonkowca:
1. Unikaj noszenia telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wartościowe przedmioty noś przy sobie w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym: w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki, w przedniej kieszeni spodni.
2. Zawsze dokładnie zamykaj torebkę lub plecak.
3. Trzymaj torebkę przed sobą, nigdy z tyłu.
4. Rzeczy wartościowych nie wkładaj do reklamówki.
5. Pilnuj, żeby nie zostawiać swojej własności w przypadkowym miejscu; torebki w przymierzalni, telefonu i portfela na sklepowej ladzie.
6. Unikaj zachowań, które mogą przyciągnąć uwagę kieszonkowca, nie demonstruj zawartości portfela np. poprzez przeliczanie pieniędzy w kolejce do kasy.
7. Nie przechowuj numeru PIN razem z kartą bankomatową czy kredytową.
8. Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki, ewentualnie schowaj mniejsze kwoty w różnych miejscach garderoby.
9. W punktach usługowych czy restauracjach nie wieszaj torebki na wieszaku czy oparciu krzesła.
10. Klucze do mieszkania noś zawsze w innym miejscu niż dokumenty.
MZ, MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze