Od 2 latach w Pleszewie prowadzone są badania powietrza. Stacja do pomiaru jakości powietrza została zamontowana na terenie spółki Sport Pleszew. Dopuszczalne normy są przekraczane regularnie. Dlatego samorząd Miasta i Gminy Pleszew w ubiegłym roku zaczęły realizację programu gospodarki niskoemisyjnej, który opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję. Kolejnym krokiem jest program „KAWKA” , który zakłada wymianę starych pieców centralnego ogrzewania i palenisk węglowych na nowoczesne spełniające unijne wymagania dotyczące ochrony środowiska.
- Wymiana może dotyczyć pieca na paliwa stałe lub gaz. Może to zrobić każdy mieszkaniec Pleszewa. Skorzysta wówczas z 45% dofinansowania wymiany ogrzewania oraz otrzyma kolejne 45% niskooprocentowanej pożyczki – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Pleszew.
Wkład własny mieszkańca to 10% całości inwestycji.
– Szacujemy, że koszt wymiany pieca węglowego klasy IV to średnio ok. 6.200 zł, gazowego natomiast – 8-10 tys. – wylicza Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza MiG Pleszew.
Wszystkie formalności będzie załatwiać gmina, z którą mieszkaniec podpisze umowę. Piece do wymiany dostarczy firma wyłoniona w drodze przetargu.
– Podjęliśmy już rozmowy z przedstawicielami klastra kotlarskiego i wiadomo, że pleszewscy kotlarze mają w swojej ofercie kotły spełniające wymogi programu – mówi burmistrz Marian Adamek.
W programie KAWKA mogą uczestniczyć wyłącznie mieszkańcy Miasta Pleszewa. Projekt jest bowiem skierowany do miejscowości powyżej 5 tys. mieszkańców.
AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze