W rankingu, który corocznie w lipcu, od 11 lat publikuje czasopismo „Rzeczpospolita” Pleszew uplasował się na 52. miejscu w kategorii gmina wiejsko-miejska. W samej Wielkopolsce natomiast zajmuje 5. miejsce. W ubiegłym roku Pleszew w rankingu nie istniał, bo znajdował się poza publikowaną setką samorządów. Gmina spełniła wiele kryteriów, z których do najważniejszych należą: gospodarowanie publicznymi pieniędzmi, zarządzanie, inwestowanie czy pozyskiwanie środków unijnych.
W pierwszym etapie wybrano najlepsze miasta i gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały na podstawie danych Ministerstwa Finansów. W drugim etapie gminy odpowiadały na pytania ankietowe dotyczące m.in. środków przeznaczanych na organizacje pozarządowe, mieszkalnictwo, stopy bezrobocia, wspierania rozwoju przedsiębiorczości czy wydatków na promocję.
Jeszcze lepiej wypada Pleszew w rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”, który jest podsumowaniem całej kadencji. W zestawieniu „Sukces Kadencji”, który po raz czwarty opracował zespół pod opieką prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego Pleszew zajął 41. miejsce. To ogromny skok w górę w porównaniu z poprzednimi kadencjami. W pierwszym rankingu za lata 1998-2002 Pleszewa brakuje. Kolejną kadencję oceniono na dalekie, 227. miejsce. W kadencji za lata 2006-2010 gmina uplasowała się na 179. miejscu, by w minionej kadencji 2010-2014 być już w pierwszej 50-tce.
Ten ranking bierze przede wszystkim pod uwagę dynamikę zmian w ciągu czterech lat trwania kadencji pod względem 4 kryteriów: sukcesu finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego i edukacyjnego. – W mojej ocenie na tak wysoką pozycję Pleszewa złożyło się kilka czynników, np. odporność podmiotów gospodarczych na kryzys ekonomiczny, skanalizowanie miasta i większej części gminy, rozwój mieszkalnictwa oraz odsetek dzieci uczęszczających do przedszkola – komentuje Arkadiusz Ptak, zastępca burmistrza MiG Pleszew.
– To nie tylko sukces władz miasta. To przede wszystkim sukces mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew – uważa burmistrz Marian Adamek. – Chcemy znać szczegóły tej analizy, by wiedzieć, co robimy dobrze i co możemy jeszcze zrobić lepiej. Dlatego zleciliśmy zespołowi prof. Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego wykonanie badań i dogłębnej analizy dotyczącej rozwoju Miasta i Gminy Pleszew – dodaje burmistrz.
AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze