Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Egzotyczne zwierzęta zadomowią się w Kaliszu?

Pochodzą z najdalszych zakątków ziemi, ale coraz lepiej czują się w naszym klimacie i to nie tylko w sterylnych terrariach i akwariach. Egzotyczne zwierzęta coraz częściej spotykane są również w Kaliszu. Współżyją obok rodzimych gatunków i zdaniem specjalistów mogą być dla nich zagrożeniem. Wielokrotnie widziany w naszym mieście był amerykański żółw czerwonolicy. Teraz w Parku Przyjaźni żeruje i odpoczywa papuga pochodząca  z Azji.
Egzotyczne zwierzęta zadomowią się w Kaliszu?

Egzotyczną papugę, prawdopodobnie przedstawicielkę gatunku Aleksandretta Chińska, już kilka razy zauważyła pani Krystyna.  Ptak nie zwracając uwagi na przechodniów zajada się jabłkami w ogrodach w okolicy ul. Polnej. Kaliszance udało się zrobić papudze kilka zdjęć.

Podobny ptak, a być może ten sam, widywany jest w Parku Przyjaźni, a widziany tam był już w ubiegłym roku. Skąd egzotyczny ptak  na kaliskim niebie? Być może papuga po prostu komuś uciekła, ale możliwe też, że poleciała na „spacer”.   Jak przekonuje Andrzej Werbliński z Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych, coraz więcej hodowców ptaków egzotycznych traktuje je jak… gołębie i wypuszcza na krótkie loty w teren. Związana z właścicielem papuga wraca do swojego gniazda z równą skutecznością co gołąb. Co jeśli nie wróci?

Zdaniem ornitologów coraz więcej ptaków egzotycznych już teraz żyje wolno w naszym kraju. Przoduje w tym papuga Aleksandretta obrożna. Ptak zaliczany do tzw. gatunków inwazyjnych doskonale radzi sobie w różnych warunkach, a w perspektywie czasu może być zagrożeniem dla rodzimych gatunków. Dla Aleksandretty nie straszne są nawet polskie zimy.  – - Mówi się, że do minus 20 st. dają radę! Proszę zwrócić uwagę, że w miastach jest cieplej, są rury grzewcze. Potencjał dla papug zatem jest. Jesteśmy w ciekawej z naukowego punktu widzenia sytuacji. Już czekamy na inwazję, a nie tylko będziemy badać skutki post factum - mówi portalowi wyborcza.pl dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Piotr Tryjanowski.

Papuga widywana w Kaliszu, jeśli nie wróci do właścicieli, ma zatem duże szanse na przeżycie na wolności.  Podobnie było z pochodzącym z Ameryki Północnej żółwiem czerwonolicym.

Gad w ubiegłym roku  i w 2013 był często widywany u brzegów rzeki Prosny w Parku Miejskim.  To samo zwierzę widywane było na Majkowie. Żółw czerwonolicy, to także przedstawiciel gatunków inwazyjnych, które łatwo aklimatyzują się w obcym środowisku i są w stanie zdominować tubylcze gatunki zwierząt.  Żółw, podobnie jak papugi z rodziny Aleksandretty, są w stanie żyć długo na wolności np. po ucieczce od właściciela, lub gdy ten je po prostu wypuści na wolność. Przetrwanie jest dla nich łatwe szczególnie w warunkach miejskich.

Pierwsze pisane wzmianki o nieznanych gatunkach zwierząt, które można było spotkać w naszym mieście pochodzą z XVIII wieku. To co zobaczyli ówcześni kaliszanie, wzbudziło w nich strach i odrazę. PISZEMY O TYM TUTAJ.

MS, fot. Krystyna, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama