Hejnał Nowych Skalmierzyc należy do najmłodszych w Polsce. Skomponował go Wojciech Musiał, muzyk Filharmonii Kaliskiej, a prywatnie mieszkaniec gminy. Okazją do stworzenia hejnału było przypadające w tym roku 25-lecie odrodzenia się samorządności.
- Inspiracją do jego powstania było wiele melodii z naszego regionu. Motywy „ósemki i szesnastek” bazują na tańcu folklorystycznym „Klaskany – Puszczany”. Niewątpliwie dużą inspiracją był sygnał grany podczas odsłonięcia obrazu, który można usłyszeć w Sanktuarium Matki Bożej w Skalmierzycach. Wykorzystując motywy z marsza powitalnego, odnalezionego przez etnografa Józefa Balickiego, hejnał kończy się długo wstrzymaną nutą stwarzającą nastrój dostojności – wyjaśnia Wojciech Musiał.
XXII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie rozpoczęła msza święta w Bazylice oo. Dominikanów. Oprawę muzyczną zapewnili hejnaliści z Wielkopolski - reprezentujący Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski oraz Kalisz. Później hejnaliści spotkali się z władzami Lublina i województwa lubelskiego oraz z Zarządem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich w Trybunale Koronnym. Trębacze, z towarzyszeniem Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, przeszli na Plac Litewski. Hejnały odegrano przed pomnikami Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja.
Właściwy przegląd miał miejsce w sercu zabytkowego Rynku Starego Miasta, gdzie hejnaliści prezentowali swoje umiejętności z balkonu Trybunału Koronnego. W tym roku w przeglądzie uczestniczyło 41 trębaczy z 27 miast i jednej gminy wiejskiej oraz tłumy mieszkańców Lublina i turystów.
- Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu przeglądem - podkreślał Władysław Stefan Grzyb, legendarny klikon miejski i kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich.
AW, Urząd Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce
Napisz komentarz
Komentarze