Badanie jest proste i odbywa się w szkole, która zgłosiła swój udział w programie. Zgodę wyrazić muszą także rodzice. W 2011 roku, w trzeciej edycji programu, w Wielkopolsce przeprowadzono ponad 8 600 badań. 13% dzieci, w przeważającej liczbie uczniów klas pierwszych szkół wiejskich, miało różnego rodzaju niedosłuch. Według danych z poprzednich lat kiedy program był realizowany, odsetek uczniów z problemami słuchu przybywa. Co gorsze ich rodzice i nauczyciele nie są świadomi tego, że czasami gorsze wyniki w nauce czy ciągłe prośby dziecka o powtórzenie przez pedagoga zdania, to efekt zdrowotnych problemów maluchów.
Dlatego w tym roku program będzie powtórzony. W czwartej edycji zostanie przebadanych około 140 tysięcy dzieci z 6 tysięcy szkół. Wszystkie zebrane w czasie badań dane będą przeanalizowane a dzieci, u których zostaną wykryte wady słuchu zostaną skierowane na leczenie i rehabilitację Program ma także zwrócić uwagę dorosłych na zwiększającą się ilość dzieci z niedosłuchem.
Przesiewowe badania słuchu realizowane są przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek - Człowiekowi”.
AW, zdjęcie KRUS
Napisz komentarz
Komentarze