Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Te dożynkowe dekoracje nie mają sobie równych ZDJĘCIA

Gigantyczne wódki, inwentarz, budowle i postaci - a wszystko to w finezyjny sposób zbudowane ze słomy spotkać można przy gminnych drogach na terenie powiatu kaliskiego. Rolnicy, którzy świętują w ten sposób dożynki prześcigają się w pomysłach. Słomiane dekoracje to już tradycja, która niesie za sobą określoną symbolikę.   
Te dożynkowe dekoracje nie mają sobie równych ZDJĘCIA

Przydrożne dekoracje w powiecie kaliskim pojawiają się po kolei we wszystkich gminach, w których od połowy sierpnia odbywają się tzw. dożynki. – To uroczystość od wieków kończąca żniwa, pozostałość dawnych, nacechowanych magią, obrzędów pogańskich, które wyrażały radość z pomyślnie dokonanych zbiorów oraz miały zapewnić urodzaj w roku kolejnym. Były ukoronowane zabawą oraz świętowaniem za ciężką pracę w polu – mówi Wojciech Zjawiony, kierownik Działu Etnografii w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Czy ta ławeczka coś wam przypomina? To dzieło gospodarzy ze Zbierska

Na to właśnie świętowanie zapraszają barwne, humorystyczne, a często gigantyczne dekoracje z balotów słomy. To powiecie kaliskim to już tradycja.  - W Wielkopolsce, zwłaszcza w regionie południowym, ostatnią furę zwożonego z pól zboża zdobił snop olbrzymich rozmiarów przebrany w męskie lub damskie ubrania i obciążony był niekiedy kamieniami. Jego nienaturalne rozmiary i obciążenie miały spowodować, że przy następnych żniwach snopki będą równie wielkie i obfite (ciężkie) w ziarno – stąd właśnie może wywodzić się tradycja dekoracji – dodaje Zjawiony.

Dekoracja z Liskowa

Większość uroczystości dożynkowych w powiecie kaliskim za nami. W tę niedzielę w Koźminku odbędą się dożynki powiatowo – gminne. 

Ewelina Samulak, fot. Urzędy Gmin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama