Patronatem uczelni została objęta klasa pierwsza o profilu humanistycznym, ale koordynatorzy współpracy między placówkami do udziału w konwersatoriach i wykładach zapraszają także uczniów z innych klas. - Dla nas to przede wszystkim nowe doświadczenia, możliwość wykładów z kimś innym niż na co dzień. Na pewno dowiemy się czegoś nowego – cieszy się już na myśl o zajęciach Magdalena Ignasiak, uczennica I LO. - Myślę, że na pewno ta współpraca umocni więzi między szkołami i my na tym skorzystamy, bo będziemy mogli uczestniczyć na wykładach profesorów. A w przyszłości być może ułatwi nam to dostanie się na studia na Uniwersytecie – dodaje Marcin Bąkowski z Asnyka.
Uczniowie przez trzy lata będą mogli nie tylko brać udział w wykładach wybitnych specjalistów z dziedziny humanistyki, ale także korzystać z pomocy merytorycznej w czasie pisania prac badawczych czy przy organizowaniu różnego rodzaju projektów edukacyjnych. - Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej w Poznaniu jest prestiżowym wydziałem, zatem ta opieka merytoryczna przyczyni się do rozwijania zainteresowań humanistycznych, jak i pogłębiania wiedzy. Myślę, że to się naturalnie przełoży na zdawalność egzaminów maturalnych i zainteresowania humanistyczne uczniów – uważa Joanna Montelatic, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu.
Dyrekcja I liceum i przedstawiciele władz uczelni podpisali porozumienie ponad rok po tym, jak Asnyk zaczął starać się o patronat. - Chcemy, aby w momencie podpisania tego porozumienia był już gotowy trzon programu, który będziemy realizowali. Stronimy od takich sytuacji, że podpisywane jest porozumienie, a potem niewiele się dzieje, dlatego chcemy się dobrze przygotować do realizacji programy względem konkretnej klasy humanistycznej – mówi dr Krzysztof Skibski, wicedyrektor ds. dydaktyki UAM w Poznaniu.
Niewykluczone, że klasa 1d wybierze się na kilka wykładów do Poznania, ale zajęcia dla licealistów przede wszystkim będą odbywały się w kaliskiej placówce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na dobry początek uczniowie wysłuchali wykładu profesora Piotra Łuszczykiewicza.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze