Zajęcia pod hasłem „Bezpieczny Urzędnik” przeprowadziła dla pracowników instytucji, głównie kobiet, kaliska policja. Mundurowi uczyli je, jak bronić się torebką, obcasem, albo po prostu paznokciami. Nie bez powodu; urzędnicy nierzadko spotykają się z agresją ze strony petentów. I to nie tylko słowną: w ubiegłym roku młody mężczyzna rzucił się na pracownicę Biura Obsługi Interesanta przy ul. Kościuszki i zaczął ją dusić WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE PISALIŚMY TUTAJ
Celem tygodniowego szkolenia było nie tylko zdobycie umiejętności praktycznych, ale też podniesienie świadomości prawnej i zdobycie praktycznej wiedzy z dziedziny prawa i psychologii. Te wszystkie elementy mają dać uczestnikom szkolenia poczucie bezpieczeństwa. - To co wyniosłam ze szkolenia teoretycznego to jest jeden wyraz: uciekać. Panowie wiele razy nam powtarzali, że ucieczka jest najlepszą formą obrony – mówi Agnieszka Duleba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Na wypadek, gdyby jednak doszło do konfrontacji, panie i panów uczono skutecznych chwytów samoobrony. - Najgorsze jest, że jeśli ktoś nas zaatakuje, my zamieramy i nie dajemy sobie rady. Tutaj panowie nam pokazali, jak szybko i skutecznie zareagować – mówi Karena Łuszczykiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. - Zawsze byłam ciekawa wszystkich chwytów obronnych, zwłaszcza że żyjemy w takich nie do końca ciekawych czasach. Nauczyliśmy się bardzo dużo ciekawych rzeczy. Ciągle powtarzamy takie bardzo proste chwyty, które nie wymagają zbyt wiele siły. Zazwyczaj bazujemy na takich dźwigniach – dodaje Paulina Wróbel, także bibliotekarka.
Policyjny program „Bezpieczny Urzędnik” zainicjowali sami urzędnicy. - Niejednokrotnie pracownicy chociażby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też Centrum Interwencji Kryzysowej mają do czynienia z różnymi ludźmi. Muszą przeprowadzać tam wywiady środowiskowe, a ci ludzie czasami są bardzo nieprzewidywalni i groźni. To było motorem do tego, żeby taką akcję przeprowadzić – tłumaczy mł. asp. Witold Woźniak z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
W szkoleniu wzięło udział ponad 60 osób. Zajęcia w Zespole Szkół Samochodowych prowadzili doświadczeni policjanci. Urzędnicy samoobrony, psychologii i prawa uczyli się przez tydzień.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze