Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstała monografia kaliskiej OSP – najstarszej w Polsce

150 – letnia historia kaliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej została spisana. Z inicjatywy druhów OSP stworzenia obszernej monografii podjęło się 6 osób. Autorzy przyznają, że dotrzeć do źródeł nie było łatwo. Spisywanie dziejów kaliskich pożarników trwało kilka lat. Tak powstała monografia najstarszej polskiej straży ochotniczej na ziemiach polskich. Jej oficjalna promocja miała miejsce w poniedziałek w kaliskim ratuszu.   
Powstała monografia kaliskiej OSP – najstarszej w Polsce

W ubiegłym roku kaliska Ochotnicza Straż Pożarna obchodziła swoje 150-lecie. Z tej okazji powstała monografia matki ochotniczych straży pożarnych w całym Królestwie Polskim. O założeniu w 1864 roku straży i latach jej działalności do I wojny światowej pisze znawca historii pożarnictwa, Tadeusz Olejnik. - Pożarnictwo na ziemiach polskich to jest fenomen w skali europejskiej, dlatego że w warunkach braku własnej państwowości i wielkiego ucisku narodowego, po powstaniu styczniowym poczęły powstawać pierwsze inicjatywy zrzeszania się w organizacje humanitarne – mówi współautor monografii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Zarysem dziejów miasta, w którym te inicjatywy zrodziły się jako pierwsze zajął się Jerzy Aleksander Splitt, były dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. On też spisał pożary w dziejach Kalisza. - W tym najstarszym okresie wszyscy mieszkańcy byli strażakami, było ich znacznie więcej niż obecnie. Tylko dzięki temu miasto doznało tylko dwukrotnie wielkiej tragedii, a o tę tragedię było łatwo, bo większość zabudowy była drewniana – mówi Jerzy Aleksander Splitt, współautor monografii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu.

O dyscyplinie i poświęceniu naszych przodków, piszą również: Grażyna Schlender, Krzysztof Walczak, Ewa Andrysiak i Włodzimierz Bonusiak. - Z mojej strony było to duże wyzwanie, bo choć jesteśmy regionalistami to nasze zainteresowania skupiają się w obszarze historii książki, bibliofilstwa czy czasopiśmiennictwa. Zatem pożarnictwo jest poza naszymi głównymi zainteresowaniami, dlatego napisanie tej książki nie było łatwym zadaniem – tłumaczy Ewa Andrysiak. - Każdy z nas przeżywał jakieś trudności przy zbieraniu materiałów. Myślę, że moje były szczególne, dlatego że na temat okupacji druh Sawicki, który stworzył pierwszą taką mini monografię straży pożarnej, napisał tylko kilka zdań – opowiada Włodzimierz Bonusiak. - Ten wielki obszar historii nakreśliliśmy nie tylko dla naszego pokolenia, ale także dla tych, które przyjdą po nas. To jest ogromna zasługa OSP w Kaliszu i ludzi, którzy podjęli się tego wysiłku finansowego – dodał Krzysztof Walczak. 

Książka została zrealizowana ze środków finansowych Miasta w ramach mecenatu nad kulturą. Monografię kaliskich pożarników można zakupić w siedzibie OSP przy ulicy Piskorzewskiej w każdy czwartek od godziny 18.00-19.00 lub w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej. Koszt książki to 50 zł. 

Ewelina Samulak - Andrzejczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama