Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wykopali zabudowania sprzed kilkuset lat ZDJĘCIA

Plac przy ul. Targowej, przekopywany przez archeologów przed rewitalizacją, odkrywa coraz to nowe tajemnice. Po fragmencie synagogi i dziecięcym bucie, tym razem badacze minionych kultur i cywilizacji natrafili na ozdobę z mosiądzu, późnośredniowieczną ceramikę i… część obory. Budynek może pochodzić z przełomu XVI i XVII wieku.
Wykopali zabudowania sprzed kilkuset lat ZDJĘCIA

To kolejne ciekawe odkrycie, po odkopaniu fragmentów fundamentów synagogi, która stała na placu zwanym Rozmarkiem do II wojny światowej. W tym tygodniu pracującym przy badaniach archeologicznym naukowcom ukazał się fragment starych zabudowań sprzed kilkuset lat. - To pomieszczenie gospodarcze wykonane z drewna. Jego położenie wskazuje na usytuowanie w tym miejscu zabudowań mieszkalnych, a odkryty przez nas fragment budynku stanowił jego część. Przy okazji odkryliśmy też dużą ilość ceramiki oraz zwierzęcych kości – mówi Leszek Ziąbka, archeolog prowadzący badania. 

W tym wykopie udało się też znaleźć wcześniejsze warstwy, które skrywały fragment mosiądzowej ozdoby, dobrze zachowaną część skórzanego buta, metalowy nóż oraz dwa fragmenty średniowiecznej ostrogi.

Na Rozmarku archeolodzy pracują w dwóch wykopach. W pierwszym kilka dni temu odkryto zewnętrzne fragmenty fundamentów synagogi wzniesionej w XIX wieku. - Wykop był założony w ten sposób, by złapać zarys fundamentów synagogi. Zgodnie z projektem rewitalizacji Rozmarku przebieg  fundamentów będzie zaznaczony zielenią – dodaje Ziąbka (na zdj.). 

Także tutaj znaleziono duże ilości ceramiki. W tym momencie wszystkie wykopane przedmioty są inwentaryzowane i czyszczone. W przyszłości trafią na stałą ekspozycje do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama