Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od lipca najmniej 12 zł za godzinę

Od lipca osoby zatrudnione na umowę zlecenie mają otrzymywać minimum 12 złotych brutto na godzinę. Taki pomysł ma ministerstwo pracy. Czy spowoduje to zwiększenie bezrobocia i ile oferują pracodawcy szukający pracowników w „pośredniaku”? Według osób zajmujących się pośrednictwem pracy będzie to zmiana pozytywna, która znacząco nie wpłynie na liczbę osób bezrobotnych. 
Od lipca najmniej 12 zł za godzinę

W tym momencie przepisy nie mówią, jaka jest najniższa stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Uregulowane są jedynie przepisy dotyczące płacy minimalnej przy tradycyjnych umowach o pracę na etacie, czyli 1850 złotych. Takich ofert w kaliskim Powiatowym Urzędzie Pracy jest najwięcej, mówi Donata Woźniak. - I w takim przypadku pracodawcy podają stawkę miesięczną. Oscyluje ona od najniższego wynagrodzenia do 3 – 3,5 tysiąca złotych, w zależności jakie stanowisko jest oferowane. Zdarzają się oferty pracy na umowę zlecenie i tutaj są podawane stawki godzinowe, które też zależą od branży. Ostatnio mieliśmy ofertę pracy od prywatnej szkoły. Tam stawka godzinowa wynosi 17 złotych. Dużo niższe stawki oferują  w branży ogrodniczo- rolnej. Tam kwoty wahają się od 8 do 9 złotych brutto - wyjaśnia.

Umowy zlecenie to zaledwie 10% wszystkich ofert zgłaszanych do PUP. W tym momencie nie ma też ani jednej oferty na umowę o dzieło. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że "pośredniaki" nie mogą oferować bezrobotnym umów nieoskładkowanych. Takie propozycje pracy wywieszane są w gablotach na korytarzach urzędu. Wprowadzenie nowych przepisów wymusi na pracodawcach płacenia odpowiedniej kwoty. Czy zmieni to rynek pracy? Donata Woźniak z Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu uważa, że nowe przepisy nie wpłyną znacząco na wzrost bezrobocia. Na koniec 2015 roku bezrobocie wynosiło niewiele ponad 5% i było najniższe od 15 lat. – W ostatnich latach notujemy wzrost ofert pracy. Myślę, że pracownicy chętniej będą podejmować pracę za wyższą stawkę i z gwarancją, że od tego wynagrodzenia będą odprowadzane składki - uważa Donata Woźniak. 

Od stycznia 2016 roku weszły także nowe przepisy dotyczące właśnie składek ZUS. Trzeba je odprowadzać od pułapu minimalnej płacy.

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama