Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto sfinansuje usunięcie azbestu

Miasto pokryje 100% kosztów usunięcia i unieszkodliwienia  azbestu. Na pomoc  mogą liczyć kaliszanie niebędący przedsiębiorcami. Z szacunków Ratusza wynika, że w Kaliszu znajduje się jeszcze około 800 ton azbestu. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej wyroby zawierające niebezpieczny azbest powinny zniknąć całkowicie do 2032 r.   
Miasto sfinansuje usunięcie azbestu

Program usuwania azbestu ruszył w Kaliszu w 2006 roku. Zaczęto od 1 tony i przez kolejne lata szło opornie. Ale już 2012 rok zamknięto wynikiem 22 ton, kolejny – 33 ton, a 2014 rekordową ilością ponad 61 ton. – Niestety w minionym roku kaliszanie nie dopisali i zgłosili do usunięcia tylko 28,7 ton azbestu – mówi Edward Sadowski z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Trudno powiedzieć, z czego to wynika, być zdecydowały kwestie finansowe, bo po usunięciu azbestu nowy dach trzeba wykonać na własny koszt. Jednak w tym roku nowych wniosków jest już całkiem sporo, tak więc może będzie lepszy – dodaje Edward Sadowski.

Według szacunków Ratusza w Kaliszu na około 350 budynkach znajduje się jeszcze blisko 800 ton tych niebezpiecznych wyrobów, ale dynamika ich usuwania jest zadowalająca. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, Polska musi pozbyć się azbestu do końca 2032 r. Kalisz ma szansę uporać się z tym wcześniej.

Na pomoc finansową Miasta może liczyć osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, będąca właścicielem (użytkownikiem) wyrobów zawierających azbest. Wystarczy, że zwróci się do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Wnioski, które można pobrać w Wydziale lub ze strony internetowej www.kalisz.pl, przyjmowane będą do 30 września br. Samo usuwanie azbestu ma być realizowane do 31 października br. lub do wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na ten cel w tym roku.

Wyroby zawierające azbest występują w Kaliszu głównie w postaci płyt falistych i płaskich azbestowo-cementowych stosowanych w budownictwie do pokrycia dachów lub izolacji ścian. Stanowią zagrożenie dla zdrowia, gdy dojdzie do ich korozji lub jakiegokolwiek uszkodzenia (łamanie, cięcie
i każda inna obróbka). Największe zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna azbestowe o mikroskopijnej średnicy, niewidoczne dla ludzkiego oka, które przedostają się z powietrzem do pęcherzyków płucnych, gdzie mogą penetrować tkankę płucną. Ich kumulowanie po wielu latach wywołuje choroby płuc, np. pylicę azbestową, raka płuc czy zmiany opłucnowe.

MIK, fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama