Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Logistyka branżą przyszłości ZDJĘCIA

Jest jedną z najprężniej rozwijających się branż. Stąd potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Osoba wykształcona w tym kierunku problemów ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie mieć nie powinna. Trzeba jednak sporej wiedzy, determinacji i zdolności, by w tym biznesie odnieść sukces. Zdają sobie z tego sprawę studenci zarządzania logistyką kaliskiej PWSZ, którzy po raz drugi zorganizowali wielką konferencję naukową „Logistyka przyszłości – teoria i praktyka działania. Kierunki rozwoju”.
Logistyka branżą przyszłości ZDJĘCIA

Słysząc logistyka, myślimy najczęściej jedynie o transporcie towarów. A ta branża dziś oznacza już znacznie więcej.  Logistyka to wieloetapowy system polegający na planowaniu, wdrażaniu i kontrolowaniu  drogi, jaką towar lub usługa musi pokonać, by sprawnie dotrzeć do klienta.  - Branża logistyczna rozwija się bardzo prężnie. Są to i odpady, i recykling, i transport, i magazynowanie. Właściwie wszystkie dziedziny, które dotyczą naszego życia codziennego, wiążą się z logistyką. Coraz więcej kupujemy, coraz więcej wyrzucamy śmieci, coraz częściej jeździmy. Kupujemy mnóstwo rzeczy za pomocą Internetu i chcemy otrzymać je jak najszybciej – mówi dr Anna Maczasek, pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia, współorganizator konferencji.

By sprostać tym oczekiwaniom w firmie logistycznej wszystko musi chodzić, jak w zegarku. Na przykładzie ciekawostek podawanych podczas konferencji przez przedstawicielkę firmy Raben widać, jak ogromna jest skala działania tego typu przedsiębiorstwa. Ustawione jedna za drugą wszystkie ciężarówki Rabenu tworzyłyby korowód o długości 48 km. Gdyby firma Raben ułożyła wieżę ze wszystkich obsługiwanych w ciągu 25 lat palet, konstrukcja dotarłaby na Księżyc i z powrotem.

Zaproszone na konferencję przedsiębiorstwa branży logistycznej przedstawiały studentom charakterystykę swojej działalności. Zapraszały do odbywania praktyk i staży. Na najlepszych czeka praca. Wakaty na różnych stanowiskach mają u siebie: DHL, Mahle, Acropol, Com40 czy DPD. – Zawsze częściej potrzebujemy pracowników mniej wykwalifikowanych, bo w tym obszarze są większe potrzeby. Ale poszukujemy również osób z wykształceniu stricte logistycznym, które mogą wnieść coś do naszej firmy, jakieś innowacje, dodatkową wiedzę i pomysły – mówi Kamil Bartosiński, kierownik działu wsparcia operacji w DPD Polska.

4 lata temu do firmy produkującej podzespoły dla czołówki firm z rynku RTV i AGD trafiła Agnieszka Kowalczyk. Studiowała geografię, planowała być nauczycielką. - Nigdy nie wiązałam swojej przyszłości z branżą produkcyjną, to całkowity przypadek. A jednak znalazłam pracę, która stała się moją pasją, czymś co lubię i co mnie interesuje – mówi Agnieszka Kowalczyk, która na konferencji reprezentowała Bundy Refrigeration Sp.z.o.o.

Dlatego Agnieszka postanowiła kształcić się w tej branży. Dziś jest na drugim roku zarządzania logistyką na kaliskiej PWSZ. Tak jak Aleksandra. - Po zakończeniu studiów chciałabym się realizować w transporcie. Mam na oku kilka większych firm, u których chciałabym pracować – zdradza Aleksandra Wieczorek.

Organizatorem konferencji było Koło Naukowe „Terminal” działające przy Wydziale Zarządzania PWSZ w Kaliszu.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama