Stanisław Skarżyński urodził się w Warcie, ale uczył się w Szkole Handlowej w Kaliszu, czyli dzisiejszym II Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Sztuki lotnictwa uczył się w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. 8 maja 1933 roku przeleciał przez Ocean Atlantycki z zachodniego wybrzeża Afryki (Saint Louis w Senegalu) do Maceió w Brazylii. Przelot trwał 20 godz. 30 min., z czego 17 godz. 15 min. nad Atlantykiem. Skarżyński pokonał 3 582 km, ustanawiając tym samym światowy rekord odległości lotu.
„Ten lot przez Atlantyk przybliżył Polskę do państw Ameryki Południowej, szczególnie jeśli chodzi o Brazylię, bo tam Skarżyński był po wylądowaniu entuzjastycznie witany, miał wiele spotkań i wszędzie ludzie okazywali mu ogromny szacunek i podziw” – mówił autor wystawy Stanisław Pawliszewski Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego: „Zgromadziliśmy tu materiały z bardzo wielu muzeów, z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Miasta Warty, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, z Biblioteki Narodowej, z Ambasady Brazylijskiej czy ze Związku Polaków w Argentynie”.
Co ciekawe, Skarżyński podczas lotu nie był ubrany w kombinezon pilota, ale… w garnitur. Zginął śmiercią lotnika, w czerwcu 1942, w wieku 43 lat, w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę. Wystawę zdjęć i materiałów dotyczących Stanisława Skarżyńskiego można oglądać w holu Ratusza przez najbliższy miesiąc.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze