Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O historycznym locie w Ratuszu

Był pierwszym Polakiem, który samotnie przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu. Stanisław Skarżyński, pułkownik, pilot Wojska Polskiego tego wyczynu dokonał w maju, 81 lat temu. We wtorek w holu kaliskiego Ratusza otwarto wystawę fotograficzną dotycząca tego historycznego lotu.  
O historycznym locie w Ratuszu

Stanisław Skarżyński urodził się w Warcie, ale uczył się w Szkole Handlowej w Kaliszu, czyli dzisiejszym II Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Sztuki lotnictwa uczył się w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. 8 maja 1933 roku przeleciał przez Ocean Atlantycki  z zachodniego wybrzeża Afryki (Saint Louis w Senegalu) do Maceió w Brazylii. Przelot trwał 20 godz. 30 min., z czego 17 godz. 15 min. nad Atlantykiem. Skarżyński pokonał 3 582 km, ustanawiając tym samym światowy rekord odległości lotu.

 „Ten lot przez Atlantyk przybliżył Polskę do państw Ameryki Południowej, szczególnie jeśli chodzi o Brazylię, bo tam Skarżyński był po wylądowaniu entuzjastycznie witany, miał wiele spotkań i wszędzie ludzie okazywali mu ogromny szacunek i podziw”mówił autor wystawy Stanisław Pawliszewski  Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego: „Zgromadziliśmy tu materiały z bardzo wielu muzeów, z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Miasta Warty, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, z Biblioteki Narodowej, z Ambasady Brazylijskiej czy ze Związku Polaków w Argentynie”.

Co ciekawe, Skarżyński podczas lotu nie był ubrany w kombinezon pilota, ale… w garnitur. Zginął śmiercią lotnika, w czerwcu 1942, w wieku 43 lat,  w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę. Wystawę zdjęć i materiałów dotyczących Stanisława Skarżyńskiego można oglądać w holu Ratusza przez najbliższy miesiąc. 

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: W Kaliszu tylko znajomków przyjmują. Pracownicy z ogłoszeń są zwalniani po okresie próbnymData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:05Źródło komentarza: Nestlé zwalnia ludzi. Co z fabryką Winiary w Kaliszu?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: "część produkcji z likwidowanych zakładów w Niemczech ma zostać przeniesiona właśnie do Kalisza" Czyli za tę samą kasę trzeba będzie wyrobić większą normę.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:49Źródło komentarza: Nestlé zwalnia ludzi. Co z fabryką Winiary w Kaliszu?Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Stare powiedzenie mówi; „Znaj proporcje Mocium Panie”. A znaczy ono, że do much czy komarów żaden myślący człowiek Z ARMATY NIE STRZELA. Sfrustrowany, oszalały z nienawiści i szukający tylko okazji, aby swą frustrację rozładować (czyli na przysłowiowego psa kij znaleźć) „patriota polski” i owszem. Artykuł wyraźnie opisuje, że takie zniszczenia NIE PIERWSZY RAZ powstały. Czy wg Was ten 12letni dzieciak (bo nawet trudno go chuliganem nazwać), najpewniej przez rówieśników (cyt; „Młodemu sprawcy towarzyszyło dwoje innych nastolatków, którzy przyglądali się poczynaniom kolegi”) podpuszczony robił to wcześniej??? A może chciał się polskim kolegom przypodobać albo im zaimponować, a Wy (poniżej) z rzezią sprzed 82 lat wyjeżdżacie. Litości i ogarnijcie się trochę!!!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:03Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: RysiuTreść komentarza: A w Kaliszu to umowy na Winiarach po znajomości..Na dziale zup ciepli pracujaData dodania komentarza: 3.04.2025, 09:40Źródło komentarza: Nestlé zwalnia ludzi. Co z fabryką Winiary w Kaliszu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama