Projekt "Nowoczesny System Informacji Miejskiej" napisali urzędnicy ratusza i poddali go pod głosowanie na 26 kaliskich osiedlach. Takie posunięcie budziło kontrowersje, bo przecież sama idea Budżetu Obywatelskiego była taka, że to sami obywatele zgłaszają projekty, a nie urzędnicy. Dodatkowo oznakowanie ulic, budynków, placów itd., bo tym w rzeczywistości jest System Informacji Miejskiej, należy do stałych obowiązków samorządu i można go realizować z budżetu miasta, a nie BO.
Ostatecznie kaliszanie zagłosowali za Systemem Informacji Miejskiej na zaledwie 5 osiedlach: Widok, Zagorzynek, XXV- lecia, Czaszki, Rogatka i Dobro. Łącznie oddano na te projekty 400 głosów.
System Informacji Miejskiej to jednolity, spójny sposób oznakowania przestrzeni publicznej. W skład takiego systemu wchodzą tablice z nazwami ulic, tablice kierunkowe, oznaczenie i mapy osiedli, tablice z numeracją budynków, oznaczenia placów, miejsc o znaczeniu turystycznym i historycznym.
Jest projekt, są pieniądze, kiedy realizacja?
Od głosowania BO minie wkrótce rok. Co się dzieje z tym projektem. Władze Kalisza zapewniają, że właśnie nad tym pracują, ale to potrwa.- Fizyczna realizacja projektu zostanie poprzedzona opracowaniem koncepcji, która pozwoli na wybór ostatecznego rozwiązania. Dla wybranego rozwiązania koncepcyjnego opracowany zostanie projekt techniczny na realizację.- wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik Ratusza.
W tej chwili nad szczegółami projektu (liternictwo, kształt, treść, grafika, kolorystyka) pracuje Plastyk Miejski i Biuro Promocji i Informacji Miejskiej.
Wzorem wielkich miast
Jak mogą wyglądać nowe tablice informacyjne? - Oczywiście, wzorować się będziemy tylko na dobrych rozwiązaniach funkcjonujących w miastach np. Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków. – zapewnia Elżbieta Zmarzła.
Tablica z nazwą ulic w Poznaniu
Warszawski sposób na oznakowanie ulic
W Poznaniu tablice z nazwą ulic mają metaliczny kolor, oznaczenie osiedla jest niebieskie. W Warszawie i Wrocławiu te same tablice mają kolor niebiesko – czerwony, na brązowo natomiast oznaczone są nazwy zabytków i atrakcji turystycznych.
Które z tych rozwiązań zobaczymy w Kaliszu? Nie wiadomo, podobnie jak tego, kiedy to nastąpi. Urzędnicy zapewniają, że w ciągu kilku miesięcy przygotują projekt, który umożliwi ogłoszenie przetargu. Na ten cel przygotowano w Budżecie Obywatelskim 400 tys. zł. Na razie nie wiadomo jak będzie wyglądał System Informacji Miejskiej w pozostałych częściach miasta, w których kaliszanie ni wybrali urzędniczego projektu w BO.
M. Spętany, fot. internet
Napisz komentarz
Komentarze