Naprawie podlega murowana konstrukcja zegara. Uzupełniane są ubytki w tynku, wzmacniany jest podest i odświeżana tzw. czapka zegara. Prace pochłoną 8500 złotych.
Remont dotyczy tylko konstrukcji zegara, bowiem o mechanizm – niezmiennie od 1933 roku, kiedy to Rafał Władysław Stilter przekazał w darze dla miasta własnoręcznie zaprojektowany i wykonany trzytarczowy zegar - dba rodzina fundatorów. Od tego czasu cztery pokolenia rodziny Stilterów bezinteresownie opiekowały się zegarem, dokonywały konserwacji i napraw. Mechanizm zegara, składający się ze stalowych i mosiężnych elementów, przekładni i kół zębatych jest osadzony w żeliwnym stelażu, żeliwne jest również serce zegara, ważące prawie 3 kg.
Zegar na Rogatce dwa razy w historii stanął: raz, gdy przy próbie włamania i kradzieży mechanizm został naruszony, a po raz drugi, gdy jabłko rzucone w chuligańskim wybryku w jego kierunku utknęło między szybą a cyferblatem i zablokowało wskazówki.
Również zegar na wieży ratuszowej został skonstruowany przez Rafała Stiltera i znajduje się pod opieką kolejnych pokoleń rodziny. Obecnie trwają prace konserwatorskie na wieży: wymiana tarcz na nowe, czyszczenie i konserwacja mechanizmu.
I. Cieślak, A. Tomaszewska, fot. autorki
Napisz komentarz
Komentarze