Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Wracają Niedziele u Niechciów

Po zimowej przerwie Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie ponownie zaprasza na popularne Niedziele u Niechciów. Pierwsza edycja festynu kostiumowego już 1 czerwca, a jej celem będzie przybliżenie uczestnikom mało znanych faktów z okresu studenckiego powieściopisarki.
Wracają Niedziele u Niechciów

Pierwsza Niedziela u Niechciców zatytułowana: „Russów, Bruksela i Poklęków” poświęcona będzie okresowi 1907 – 1911. W czasie studiów, wakacje w rodzinnych stronach nie zawsze były dla Marii tylko odpoczynkiem. Poza przygotowaniami do egzaminów i nadrabianiem zaległości w nauce, żywo interesowała się już wtedy warunkami życia najuboższej klasy pracującej na wsi. Wyraźnie interesowała się także folklorem wsi podkaliskiej. Podczas wakacji w 1908 roku zanotowała teksty i melodie najbardziej popularnych piosenek i przyśpiewek ludowych, które zebrała w Russowie oraz w najbliższych okolicach Russowa. Później te zainteresowania znalazły swoje odzwierciedlenie również w tekstach literackich, m.in. w „Ludziach stamtąd”, w „Uśmiechu dzieciństwa” oraz w „Nocach i dniach”. Brulion młodej Marii (wówczas jeszcze Szumskiej) „Pieśni ludowe” z 1908 r., zachował się w bardzo dobrym stanie i przechowywany jest obecnie w Muzeum Literatury w Warszawie. Powielony materiał udostępniono muzeum w Russowie dla celów ekspozycyjnych. - Podczas pierwszej edycji tegorocznego festynu, na wystawie plenerowej „Pieśni ludowe zebrane przez Marię Szumską w 1908 roku” można będzie obejrzeć po raz pierwszy w naszym muzeum wybrane strony z brulionu Marii, który powstał, kiedy miała niespełna dwadzieścia lat - zapowiada Grażyna Przybylska, szefowa Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. - „Pieśni ludowe” spisane na początku XX wieku, poza niewielkimi wyjątkami, praktycznie nie funkcjonują już w pamięci mieszkańców Russowa i okolic. Przywołując atmosferę Russowa sprzed ponad stu lat Zespół Folklorystyczny „Kalina” z pobliskiego Blizanowa, kierowany przez Katarzynę Majewską-Krzyżaniak, zaprezentuje wybrane utwory
z brulionu pisarki.

 

Mówiąc o tradycjach ludowych w kontekście Marii Dąbrowskiej, nie sposób pominąć 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga (1814-1890), wybitnego etnografa, folklorysty i kompozytora; dla uczczenia tej nieprzeciętnej postaci, rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga. Warto wspomnieć, że spośród ogromnej spuścizny, jaką po sobie pozostawił, regionowi kaliskiemu poświęcił aż trzy tomy zebranych materiałów. Spisywał teksty pieśni, podania i obyczaje ludowe w okolicach Zbierska, Stawiszyna, wielokrotnie wymieniane są w jego opracowaniach  również takie miejscowości, jak: Przyranie, Mycielin, Korzeniew, Gadów, Brzeziny, Opatówek, Lisków. - Dlatego też zaproszono do udziału w festynie jeden z zespołów działających w najbliższej okolicy – Zespół Śpiewaczy „Przyranianki”, który kontynuuje tradycje ludowe swojego terenu, dostrzeżone już jako wartość kulturowa i odnotowane w połowie XIX wieku przez niestrudzonego etnografa Oskara Kolberga – dodaje Grażyna Przybylska.

 

Do wielkiej fascynacji Marii Dąbrowskiej w okresie studenckim nawiążą aktorzy z Teatru Kaliskiego, Piotr Bigora i Katarzyna Strojna prezentując wybrane fragmenty korespondencji Marii Dąbrowskiej i jej męża Mariana „Chciałabym je uchronić (…), żeby ludzie kiedyś zobaczyli w olśnieniu, jak w Polsce miłowano…” (na podstawie wydawnictwa „Ich noce i dnie”)

Zgodnie ze scenariuszem ramowym imprez plenerowych „Niedziele u Niechciców”, na terenie parku pojawią się stylizowane stoiska:  monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła „Pamiątka z Serbinowa”, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej (prezentacja wydawnictw Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), Pensja Moniki Wenordenowej z „Nocy i dni”, skład kapeluszy letnich,  cukiernia parkowa, andruty kaliskie, wata cukrowa, chleb i smalec „od Żarneckiej”, miody staropolskie, konkursy, przejażdżki konne, itp.

Pierwsza Niedziela u Niehciców już 1 czerwca w godz. 14.00-18.00. Wstęp wolny. Organizatorami festynów są: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie – Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie „LGD7 – Kraina  Nocy i Dni”, a także Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

RED, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/