W naszym mieście funkcjonuje obecnie 5 Rodzinnych Domów Dziecka. Jak podkreśla dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Eugenia Jahura, kaliskie rodziny zastępcze wzajemnie się wspierają, co sprawia, że MOPS nie musi ingerować w ich funkcjonowanie. – W tej chwili mamy 207 dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej. Wszystkie rodziny są dla nas ważne - i te mniejsze, i te większe, które zajmują się tym zawodowo. Bardzo ważną rolę odgrywają opiekunowie, którzy są spokrewnieni z dziećmi – dziadkowie czy wujostwo. Bardzo ważne jest, by dziecko wiedziało, skąd się wywodzi, ma wtedy poczucie tożsamości – mówi Eugenia Jahura.
Jak zostać rodziną zastępczą?
Rodziny, które chcą zostać zawodową rodziną zastępczą powinny zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Granicznej. Tam potencjalni rodzice zastępczy otrzymają niezbędne informacje oraz przejdą szkolenie. – Rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona. Ponadto zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb – wymienia Anna Ignaszak – Janiak z Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Rodzina zastępcza otrzymuje z opieki społecznej środki finansowe na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Od niedawna również z programu „Rodzina 500+”. Sposób sprawowania opieki nad dziećmi podlega kontroli zarówno sądu, jak i organu finansującego. Rodzice zastępczy są zobowiązani do umożliwienia dziecku kontaktu, a także spotkań z rodzicami naturalnymi, o ile sąd nie postanowi inaczej. Opieka zastępcza nie rodzi więzi prawnych. Dziecko zachowuje swoje nazwisko. Nawet jeśli władza rodzicielska rodziców naturalnych jest zawieszona bądź ograniczona, i tak wszystkie ważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane w porozumieniu z nimi. Jeżeli sytuacja życiowa rodziny naturalnej ulegnie trwałej poprawie, sąd może orzec powrót dziecka do własnej rodziny.
Problemy wszędzie podobne
Na pierwszy rzut oka takie rodziny nie różnią się niczym od tradycyjnych. Rodzice zastępczy robią dokładnie to samo, co inni i zmagają się z tymi samymi problemami. – Mamy pięcioro dzieci i obecnie zmagamy się z typowymi problemami, jakie sprawia modzież: niechęć do nauki, młodzieńcze bunty – przyznaje małżeństwo z Wolicy, które rodziną zastępczą jest od 2006 r.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada 30 maja. Jego celem jest popularyzacja tego rodzaju rodzicielstwa oraz zwrócenie uwagi na losy dzieci odrzuconych i osieroconych. W tym roku święto obchodzone jest po raz dziesiąty.
Kaliskie rodziny bawiły się już w środę, 25 maja w Lesie Winiarskim. Będą świętować jeszcze podczas Dnia Dziecka, 1 czerwca.
Miłosz Grzelak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze