Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz ma 9 lat, żeby uporać się z zanieczyszczonym powietrzem

Do 2025 roku Kalisz powinien poradzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem – to warunek Programu Ochrony Powietrza, którym objął nasze miasto Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Z ostatniego raportu WHO wynika, że gród nad Prosną znajduje się w czołówce 50 miast Unii Europejskiej, w których stężenie groźnego pyłu PM2,5 jest najwyższe. Co samorząd i kaliszanie muszą zrobić, żebyśmy nie bali się oddychać pełną piersią?
Kalisz ma 9 lat, żeby uporać się z zanieczyszczonym powietrzem

W Wielkopolsce pomiaru pyłu PM2,5 tzw. metodyką referencyjną (pomiar manualny) dokonuje się: w Poznaniu przy ul. Polanka, w Kaliszu przy ul. H. Sawickiej i w Pleszewie przy al. Mickiewicza. - Według danych pomiarowych z roku 2015 najwyższe stężenia otrzymano w Pleszewie. Jednak stężenia średnie dla roku przekraczają poziom dopuszczalny (25 µg/m3) w Pleszewie i w Kaliszu. Norma dotrzymana jest tylko w Poznaniu – mówi Danutą Jankowiak-Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Kaliszowi już dawna przygląda się samorząd województwa wielkopolskiego. - Musimy ukierunkować się w tę stronę, aby Kalisz miał dużo czystsze powietrze. Jest to duży problem, ponieważ ukształtowanie terenu w mieście jest niesprzyjające. Znajdujemy się w niecce – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkoposkiego.  - Trzeba jednak działać, żebyśmy nie mieli sobie nic do zarzucenia – dodaje. Dlatego w październiku ubiegłego roku Kalisz został objęty Programem Ochrony Powietrza w zakresie pyłu PM10 i PM2,5. To dokument, który wskazuje istotne powody występowania naruszeń standardów jakości powietrza oraz określa skuteczne i możliwe do zrealizowania działania mające doprowadzić do obniżenia poziomu zanieczyszczeń co najmniej do poziomów dopuszczalnych. W konsekwencji ma to poprawić warunki życia mieszkańców. Miasto na realizację programu ma czas do końca 2025 r. - Nie wyobrażam sobie np., żeby ulice w mieście były inaczej czyszczone jak tylko na mokro, bo to też ma wpływ na pojawianie się pyłów. Także jest krótkoterminowy plan ochrony powietrza, który powinno Miasto stosować i wprowadzać bodźce dla mieszkańców, które zmotywują ich np. do dołączania się do cieplików miejskich – tłumaczy Marzena Wodzińska.

Obecnie samorząd dofinansowuje mieszkańcom wymianę ogrzewania na ekologiczne kwotą 2,5 tysiąca złotych. Mimo to w ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości 50 kaliszan – o 18 osób mniej, niż w roku 2014. Ze 150 tys. zł przeznaczonych na ten cel Ratusz wykorzystał tylko 110 tys. zł – reszta wróciła do budżetu. - W tej chwili wysłaliśmy nasze wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o jeszcze większe dofinansowanie sięgające rzędu 8 tysięcy złotych dla kaliszan, którzy zechcą zlikwidować całkowicie ogrzewanie węglowe – zadeklarowała tuż po publikacji raportu WHO Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Przypomnijmy, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat jakości powietrza Kalisz znajduje się na 41. miejscu wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Większość z nich - 33 to miasta polskie.

ESA, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama