Rocznicę zburzenia miasta jako pierwsi uczcili studenci Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego podczas historycznego happeningu w ramach projektu Mosty Sztuki. To co najciekawsze dopiero jednak przed nami. W organizację imprez pod hasłem „Kalisz Feniks 1914 – 2014” włączyły się wszystkie Kaliskie instytucje kulturalne, ale także sześć fundacji i stowarzyszeń. - Tego, że powinniśmy obchodzić tę rocznicę jesteśmy całkowicie pewni. Celem tych obchodów jest przede wszystkim przywrócenie pamięci o historii z 1914 roku. Ta historia działa się na tych ulicach, a nie jest do końca znana nawet w samym Kaliszu, nie mówiąc o Polsce – podkreśla Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
Od lewej: Marzena Ścisła, Janusz Pęcherz, Grażyna Schlender, Dariusz Grodziński.
W obchodach wezmą udział m.in. dwa muzea – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, bo właśnie stamtąd do Kalisza nadeszło wojsko pruskie. Ekspozycje historyczne mają mieć charakter muzealno – medialny, tak żeby trafić do szerokiego kręgu odbiorców. Organizatorzy zaręczają, że takiej wystawy w Kaliszu jeszcze nie było. - Pod każdym obiektem przy podpisach umieszczone zostaną kody do zeskanowania, dzięki czemu zwiedzający będą mogli elektronicznie poszerzyć sobie wiedzę o tych wydarzeniach, które miały miejsce. Zainteresowani będą mogli na swoje prywatne smartfony ściągać informację elektroniczną – mówi Marzena Ścisła, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Takie fotografie będzie można oglądać w różnych miejscach Kalisza.
Otwarcie wystaw nastąpi w sierpniu. Natomiast już w lipcu będzie można zobaczyć wystawę plenerową składającą się z trzech części: Kalisz przed zburzeniem, zburzenie Kalisza i odbudowa miasta. - Na wystawie zaprezentujemy pocztówki oraz zdjęcia zrobione w 1914 i 1915 roku, które pochodzą z naszych zasobów. Będzie także obwieszczenia władz okupacyjnych, administracyjnych, które działały w Kaliszu podczas I wojny światowej – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.
W przygotowaniu są m.in. wystawy obrazujące zniszczenia w Kaliszu z 1914 roku.
Gigantyczne zdjęcia, które niejednokrotnie będą zajmować całe ściany kamienic oraz uroczyste obchody mają pokazać, jak dużo entuzjazmu drzemało w kaliszanach, którzy zaczęli odbudowywać swoje miasto już w listopadzie. Wtedy oczy całego kraju zwrócone były na najstarsze miasto w Polsce. Podobnie ma być teraz, podczas wielkiego koncertu 22 sierpnia, który będzie symbolem końca działań zbrojnych. - Suita napisana specjalnie na tę setną rocznicę to muzyczna opowieść o wierze, nadziei na lepsze jutro, o odbudowie miasta. To, że można zniszczyć budynki nie oznacza, że można złamać ducha mieszkańców – mówi Dariusz Grodziński, wiceprezydent Kalisza.
Gigantyczne zdjęcia zburzonego Kalisza pojawią się na wielu budynkach w mieście.
Muzykę skomponował dyrektor Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek, wokalistą trzech utworów będzie Dawid Podsiadło, teksty napisała wybitna polska poetka Ewa Lipska, do udziału został zaproszony także Włodek Pawlik Trio. Koncert prawdopodobnie odbędzie się na pl. Świętego Stanisława. Wielkie widowisko to główny produkt eksportowym obchodów. Władzom zależy na jak najlepszej oprawie tego wydarzenia, bo zarejestrowany koncert zostanie wydany na płycie DVD. Singiel promujący suitę być może już w lipcu usłyszymy w największych rozgłośniach radiowych w Polsce.
Ewelina Samulak, MIK, fot. i projekt organizator, M. Hertmann, W. Stefaniak
Napisz komentarz
Komentarze