Bogdan Kaczmarczyk, jeden z szefów firmy prywatnie jest wielkim miłośnikiem historii. Zna właściciela muzeum w Ludwikowicach Kłodzkich, z którym często wymienia poglądy na pasjonujące obu tematy. I tak od słowa do słowa uzgodnili, że Metaloplastyka w Kaliszu podejmie się jednego z największych wyzwań - wykonania atrapy rakiety V1 w oryginalnym rozmiarze. Konstrukcja o długości 7,9 m i rozpiętości 5,3 m będzie główną atrakcją Muzeum w Górach Sowich.
Setki części, setki projektów
Projekt rekonstruowanej rakiety wykonał Przemysław Kaczmarczyk, współwłaściciel firmy. Podczas pracy wzorował się na modelu wykonanym w skali 1:48: - Wszystko zaczęło się od takiego małego modelu. Od sklejenia go i wzięcia wszystkich wymiarów 1:48. Później stworzyłem na komputerze model w skali 1:1 - wyjaśnia.
Konstrukcja powinna być gotowa w sierpniu br.
– Na poszczególne elementy, a są ich tutaj setki, napisane zostały oddzielne programy. Teraz po kolei wycinamy je przecinarką plazmową do metalu – dodaje na Bogdan Kaczmarczyk, jeden z inicjatorów projektu.
Rekonstruowana rakieta będzie posiadała także części, które były wcześniej zamontowane w prawdziwych V1. Najbardziej widocznymi w kaliskiej rekonstrukcji będą koła wózka, który rozpędzał rakietę. Obecnie rekonstruktorzy są na etapie budowy skrzydeł i spawaniu szkieletu rakiety. Na wykonanie atrapy mają czas do końca sierpnia.
Jedna z najgroźniejszych broni nazistów
Niemiecki pocisk manewrujący, potocznie nazywany latającą bombą, był jedną z najgroźniejszych broni, jaką stosowali naziści podczas II wojny światowej. Pierwsze pociski V-1 wystrzelono w czerwcu 1944 roku w kierunku Londynu. W sumie podczas wojny wyprodukowano około 30 tys. pocisków V-1. Wszystkie wyrzutnie lądowe wystrzeliły 20 880 pocisków V-1, z czego do celów dotarło 18 435. Około 1600 sztuk „odpalono” z samolotów. Tylko w Wielkiej Brytanii, która była głównym celem Niemców V1 zabiły 5 500 ludzi, a 16 000 raniły.
Przygotowanie do odpalenia V1. Bild
Aura Metaloplastyka w Kaliszu to firma z wieloletnią tradycją, produkująca elementy z metalu, m.in. ogrodzenia, balustrady, rzeźby i wiele innych, ale atrapa rakiety V1 będzie ich pierwszym takim produktem i ponoć jednym tego typu na świecie. Koszt wykonania rakiety wraz ze specjalnym wózkiem będzie wynosić około 45 tysięcy złotych.
MG, MIK, fot. MG, podrozepolskiemorzekompendiumwiedzy.blogspot.com
Napisz komentarz
Komentarze