- W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Ilość prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. Tylko w latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń! – piszą Iza Cichońska i Kuba Snopek, kuratorzy projektu. - Większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je.
Tysiące zbudowanych wspólnie posoborowych kościołów kuratorzy wystawy nazwali Architekturą VII Dnia. Teraz piszą ich historię. Na wystawie można zobaczyć prawie setkę fotografii kościołów ze wszystkich zakątków Polski, które uznali za najciekawsze i najbardziej frapujące. Zdjęcia zostały wykonane zarówno z poziomu ziemi, jak i z drona.
W tej grupie znalazł się kościół p.w. Miłosierdzia Bożego przy ul. Asnyka w Kaliszu. Usytuowano go wśród 12 kościołów „przypominających statki kosmiczne”.
Wystawę on-line można obejrzeć TUTAJ
MIK, fot. Igor Snopek, Architektura VII Dnia, produkcja: Fundacja Bęc Zmiana
Napisz komentarz
Komentarze