niedziela, 22 września 2024 00:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cała Polska ogląda kaliskie więzienie! WIDEO

Jaka przyszłość czeka kaliskie, byłe już więzienie? Z lokalnego miejsca siedzenia widać tylko czarne chmury nad „zamkiem” na Tyńcu, ale gdy tylko wstać i spojrzeć szerzej, to ten osierocony obiekt budzi duże zainteresowanie w całej Polsce, a może i dalej. Przyszłe przeznaczenie tego obiektu może wydawać się zaskakujące, ale takie właśnie powinny być atrakcje historyczne, które ściągają tłumy turystów. Do stworzenia takiego miejsca potrzeba nie tylko pieniędzy. Przede wszystkim brakuje wyobraźni.
Cała Polska ogląda kaliskie więzienie! WIDEO

Najpierw miał być remont. Wywieziono z „zamku” osadzonych i większość wartowników. Był długi czas niepewności, bo na remont pieniędzy brak, a perspektywa powrotu wydawała się coraz bardziej mglista. Pod koniec ubiegłego roku zapadła ostateczna decyzja: więzienia na Tyńcu już nigdy nie będzie. Nowy wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki zapowiadał budowę nowoczesnego więzienia w Szczypiornie. Ale co z zabytkowym „zamkiem”? To sprawa samorządu kaliskiego – mówi rząd. Miasto nie ma jednak ani pieniędzy, ani pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu. I nie ma co się dziwić. Przecież urzędnicy nie są od wymyślania i realizowania z pozoru niemożliwych koncepcji.  

Poza urzędnikami, na szczęście istnieją w Kaliszu osoby, które takich zadań potrafią się podjąć. Za darmo. Jaki potencjał drzemie w opustoszałym więzieniu, pokazało stowarzyszenie „Poza Kadrem”. Grupa artystów zorganizowała w pustych celach tego smutnego miejsca wystawę prac artystycznych. Bez wielkich pieniędzy na promocję, bez zbędnego nadęcia. W jeden weekend „zamek” odwiedziło 25 tys. osób. Wejście było za darmo. Gdyby jednak po złotówce zebrać od każdego… okaże się, że taki obiekt może na siebie zarabiać. Galerię zdjęć z tej wielkiej imprezy znajdziecie TUTAJ. 

Wystawę „Galerii Bezdomnej” oglądali głównie kaliszanie. Może z miłości do sztuki, a może z sentymentu do tego miejsca. „Zamek” pokochali jednak ludzie całkiem dalecy Kaliszowi i sztuce, przynajmniej tej wysokiej. Nasza ekipa telewizyjna, jako ostatnia w historii działania więzienia przy Łódzkiej gościła tam, gdy obiekt jeszcze normalnie funkcjonował.

Nasz reportaż z cyklu „Wchodzimy z Kamerą” obejrzało grubo ponad 85 000 widzów na You Tube i to zaledwie w dwa miesiące. Z licznych komentarzy pod materiałem wynika, że wielu internautów interesuje sam obiekt, innych więzienne życie w tak surowych, więziennych warunkach. Nikt po nas z kamerą do tego więzienia już nie wszedł, i raczej nikt nigdy nie będzie miał okazji sprawdzić, jak się żyje w tak starym więzieniu.

Przez ponad 170 lat działania więzienia przy Łódzkiej, jego mury widziały niejedno.  Były polityczne aresztowania i polityczne, spektakularne oblężenia i oswobodzenia uwięzionych. Były też przebiegłe próby ucieczek, które zazwyczaj kończyły się… połamanymi nogami, ale przygotowywane w iście filmowym stylu. Być może właśnie z tego powodu „zamkiem” na Tyńcu zainteresowali się filmowcy. Dziś odbył się casting do filmu, który powstanie właśnie w celach więzienia przy Łódzkiej. Piszemy o tym TUTAJ. 

Jak widać zainteresowanie jest, chęci są, ale osób prywatnych, często bez kapitału. Oni mają pomysły i czują ten potencjał. Pieniądze mogą zorganizować urzędnicy i politycy.  Oni o swoich pomysłach i wizjach chętnie zwołują konferencje. Konferencji o konkretach nie zwołał jeszcze nikt.”Zamek” z każdym dniem zamienia się w ruinę.  

M. Spętany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama