Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkanoc? Tylko w KALISZU! Królewskie wizyty w naszym mieście

Władca wielkiego europejskiego kraju bardzo lubił spędzać Wielkanoc w Kaliszu. Tak bardzo, że zdarzyło się mu to ponad dwadzieścia razy.
Wielkanoc? Tylko w KALISZU! Królewskie wizyty w naszym mieście

Najczęściej głowy państw spędzają święta w swoich siedzibach. Czasami wyjeżdżają do innych rezydencji, które im podlegają. Wyjazd na narty – owszem – też zdarzyć się może. Ale żeby w mieście, które ani nie jest nad morzem, ani rzut beretem od stoku rok w rok przesiadywać w Wielkanoc?

W „Kronice Miasta Kalisza” regionalista Władysław Kościelniak wskazał 25 królewskich wizyt w Kaliszu. Jan Długosz w „Rocznikach, czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego” zaznaczył, że pierwsza z nich miała miejsce w 1386 roku – a więc niedługo po koronacji – chociaż są też źródła wskazujące znacznie późniejszą datę premierowych odwiedzin. 

Wówczas to Władysław Jagiełło miał przybyć nad Prosnę w towarzystwie swojej pierwszej i chyba najbardziej znanej małżonki - Jadwigi. Jej obecność sprawiła, że monarcha został dobrze przyjęty w mieście, choć powodem wizyty były lokalne problemy. Wielkopolskę nękały niepokoje społeczne. Zamek kaliski był wielokrotnie oblegany, a zamieszki destabilizowały sytuację w mieście i regionie. Król postanowił osobiście zaprowadzić porządek, a jednocześnie dać się poznać ludowi. Przy okazji upodobał sobie Kalisz.

Wspomniany Jan Długosz zapisał, że Władysław Jagiełło całe życie spędzał święta wielkanocne właśnie u nas. Kronikarz odnotował, że władca, goszcząc w Kaliszu, w Wielki Piątek obmywał dwunastu ubogim nogi, dodatkowo obdarowując ich pieniędzmi, płaszczem i płótnem.

Powód zamiłowania króla do najstarszego z polskich miast pozostaje niejasny. Spekuluje się o wygodach tutejszego zamku oraz licznych kościołach, w których władca się modlił. Fakt, że Kalisz był wówczas bardzo ważnym punktem na mapie Polski, też mógł nie być bez znaczenia. Ci bardziej złośliwi historycy miłość do miasta łączą z urodą tutejszych mieszczanek i tym, że ani druga, ani trzecia małżonka nigdy nie przyjeżdżała tu z Jagiełłą… Motywacje o podłożu damsko-męskim i niewierności, która by się z nimi łączyła, nie ma jednak poparcia w twardych źródłach historycznych. 

Te jednak potwierdzają, że król Władysław Jagiełło właśnie w Kaliszu podejmował – uprzejmie i życzliwie, jak odnotował Jan Długosz – Eryka Pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii. Skandynawski (chociaż urodzony w Darłowie) monarcha postój w najstarszym z polskich miast zaliczył wracając z pielgrzymki do Ziemi Świętej. To było w roku 1425. 

A osiem lat później nastała ostatnia Wielkanoc króla Jagiełły w Kaliszu. Nieco ponad rok później zmarł. 

fot. Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza

Niedawno zakończyła się renowacja ruin zamku królewskiego. Zabytkowy obiekt przy budynku I LO im. Adama Asnyka został poddany zabiegom konserwatorskim. Przy ruinach stanęła też makieta kaliskiej warowni. Bardziej dociekliwi mogą zapoznać się z historią zamku kazimierzowskiego dzięki tablicom informacyjnym umieszczonym w pobliżu zabytku. Cały obiekt został podświetlony, aby był widoczny również wieczorem.

Na realizację inwestycji Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości pół miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Murowany zamek w Kaliszu powstał w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. W tamtych czasach była to największa tego typu budowla w Wielkopolsce. Główna część czteroskrzydłowego zamku liczyła cztery kondygnacje, a wjeżdżający do zamku korzystali z bramy zaopatrzonej mostem zwodzonym. W kaliskiej warowni gościli najznamienitsi goście, włączając władców Polski. Częstym bywalcem był właśnie wspomniany Władysław Jagiełło, który zapraszał do naszego miasta zagranicznych monarchów.

Kaliski zamek zaczął tracić swoje znaczenie w XVI wieku po wielkim pożarze, który mocno nadszarpnął stan techniczny budynku. Do upadku warowni przyłożyli się też Szwedzi podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej. Kolejny pożar w 1792 roku był bezlitosny dla kaliskiego zamczyska. To, co zostało po wielkim ogniu nie opłacało się już ratować. W 1804 roku budowla została w części naziemnej rozebrana na budulec.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolo 20.04.2025 13:22
No szkoda ze nie petrwal pyry miały by nam co zazdrościć!!!!

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WojtasTreść komentarza: Bolo, masz rację ale też pamiętajmy, że ta ekpia i tak robi naprawdę dużo takich inwestycji. Nie da się ot tak nadrobić wielu zaniedbań I braku inwestycji poprzednich ekip.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 14:06Źródło komentarza: Kolejna sportowa inwestycja w mieście. Powstanie przy kaliskiej podstawówceAutor komentarza: k2Treść komentarza: PGZ powinna wykupić tereny inwestycyjne przy Przemysła II (po drugiej stronie Częstochowskiej) zanim zostaną poszatkowane przez drobnych inwestorów, a następnie wnieść je aportem do WSK, żeby podnieść zdolność kredytową oraz inwestycyjną swojej spółki. A w trakcie remontu Częstochowskiej można połączyć oba tereny podziemnym tunelem.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 13:53Źródło komentarza: „Wielkopolskie centrum pancerne”. Duży kontrakt dla WSK KaliszAutor komentarza: k2Treść komentarza: Kalisz, miasto (ciekawe jak długo jeszcze) mundre inacy? Takie głosy jak twój to dobrze (czy raczej źle) pamiętamy w wykonaniu naszej szanownej waaadzuni lokalnej. Ałtoztrady, eggspresówki? Prendzy mi tó kagtóz wyrośnie, nimo siem łoco ztaradź! No to się nie starali, ile to śmiechu było, a dzisiaj prawie wszystkie b. miasta wojewódzkie mają obwodnice i autostrady albo ekspresówki, tylko Kalisz daleko od drogi, obwodnica w powijakach, w dodatku tak poprowadzona przez lokalnych geniuszy, że połowa drogi do Ostrowa już NA ZAWSZE pozostanie jednojezdniowa. Koniecznie jeszcze więcej zdrowego sceptycyzmu zamiast starań, to wioseczka Kalisz będzie jak się patrzy. Klimacik rustykalny już jest, a i zabudowa wkrótce się dostosuje, bo zapobiegli gospodarze bardzo pilnują, żeby obok ich zagród nie wyrósł czasem dwupiętrowy wieżowiec.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 13:46Źródło komentarza: „Wielkopolskie centrum pancerne”. Duży kontrakt dla WSK KaliszAutor komentarza: BoloTreść komentarza: No szkoda ze nie petrwal pyry miały by nam co zazdrościć!!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 13:22Źródło komentarza: Wielkanoc? Tylko w KALISZU! Królewskie wizyty w naszym mieście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/