niedziela, 22 września 2024 00:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec anonimowych kart prepaid. Oszuści już w gotowości

Nowa i dla wielu dyskusyjna ustawa antyterrorystyczna wymusza na posiadaczach popularnych starterów, czyli kart prepaid ich obowiązkową rejestrację. Ostatecznie wolne, a właściwie bezkarne numery znikną z obiegu w lutym przyszłego roku. Już od 21 lipca br. każdy kupiony poza salonem starter musi zostać udokumentowany. To jednak nowe możliwości dla nieuczciwych firm i oszustów, którzy będą próbować wyłudzić nasze dane.
Koniec anonimowych kart prepaid. Oszuści już w gotowości

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo danych i samych użytkowników, choć nowe rozwiązanie budzi również dość powszechny sprzeciw. Bo koniec anonimowości w sieci to dla krytyków nowej ustawy totalna inwigilacja, a zagrożenia terroryzmem nie traktują poważnie.

Z drugiej strony numer raz przypisany danemu klientowi nie może już mieć innego właściciela.

Dane nie przez telefon!

Operatorzy telefonii komórkowej, chcąc przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów, prześcigają się w bonusach na start. A takie powitalne prezenty to setki dodatkowych minut, gigabajty internetu, a nawet pieniądze... Nowi usługobiorcy teoretycznie zyskują o wiele więcej.

Tymczasem niewiedzę użytkowników nowych kart wykorzystują ci, którzy w telekomunikacyjnym chaosie mają do ugrania najwięcej. Dlatego kupując starter lub aktywując starą kartę, warto nie ulegać rzekomym korzyściom łatwej i szybkiej rejestracji numeru. Takie otrzymała właśnie jedna z kaliszanek.

Żaneta Pływacz za naszym pośrednictwem ostrzega przed zawieraniem umów poza autoryzowanym punktem. Instalując nieużywaną od jakiegoś czasu kartę, od razu otrzymała propozycję telefonicznej rejestracji przy minimum niezbędnych formalności. Wystarczyło tylko ograniczyć się do przekazania swoich danych w rozmowie z konsultantką. - Podałam swoje imię i nazwisko, adres, PESEL, numer seryjny dowodu osobistego, po czym dostałam esemes z informacją, że zostanie mi dostarczona przesyłka kurierska z dokumentami do podpisu – mówi Żaneta Pływacz. Sęk w tym, że wiadomość pochodziła od innego operatora niż ten, z którym kaliszanka była wcześniej związana. - Poszłam następnego dnia do Orange i panie takie oczy zrobiły, że nie – telefonicznie w żadnym wypadku! Trzeba się zgłosić osobiście do nich. Popatrzyły na siebie i powiedziały: no tak, zaczynają się oszustwa, jakieś kombinowanie. Ostrzegły mnie, żebym tylko, broń Boże, nie odbierała żadnej przesyłki – dodaje Żaneta Pływacz.

W innych miastach oszuści już działają

I to może oznaczać początek kłopotów, bo tak naprawdę nie wiadomo, komu przekazujemy nasze dane. Co ciekawe do mieszkanki Kalisza zdążył już zadzwonić przedstawiciel innego operatora. - Pod żadnym pretekstem - telefonicznie czy esemesowo - nie wolno przekazywać jakichkolwiek informacji o sobie; takie dane mogą trafić w ręce niepożądanych osób - oszustów i naciągaczy. Ci, wykorzystując naszą naiwność, posłużą się nimi - ostrzega mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Na razie przypadków wyłudzeń danych osobowych przez prepaidy nie mamy, ale są już w innych miastach i Kalisz to tylko kwestia czasu.

Przestępcy coraz częściej wykorzystują skradzione dane i posługują się nimi np. przy wyłudzeniach kredytu, dlatego nie powinniśmy udostępniać informacji o osobie zwłaszcza osobom postronnym. Warto też pamiętać, żeby niszczyć wszelkie dokumenty z naszymi danymi, które wyrzucamy – przypomina policja.

Rejestracja tylko w salonie operatora

Póki co karty najlepiej rejestrować w firmowych salonach operatorów telefonii komórkowej. Ale Piotra Jangasa - sprzedawcę akcesoriów telefonicznych, aparatów i kart sim klienci już pytają o możliwość rejestracji starterów od razu przy ich zakupie.

- Niestety, póki co nie mamy takich możliwości. Żaden operator na razie nie udostępnił nam możliwości zdalnego rejestrowania karty sim na miejscu - mówi Piotr Jangas. -Taka możliwość istnieje tylko w salonach operatorskich i trzeba się udać bezpośrednio do danego operatora i załatwić to na miejscu. A klienci pytają, nie wszyscy są zorientowani, na czym to polega, dlaczego coś takiego trzeba wykonać i jakie się z tym wiążą konsekwencje, jeśli się tego nie zrobi.

Jak zgodnie twierdzą operatorzy komórkowi, nierejestrowane karty sim cieszyły się o wiele większym zainteresowaniem. Wymóg rejestracji ustawowej zapewne ograniczy bezmyślne korzystanie z kilku numerów jednocześnie.

A jeśli to choć w niewielkim stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa nas i naszych danych, to warto się nad tym zastanowić.

Witold Torbiarczyk, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama