Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Cud nad Wisłą” dzięki kaliszanom

Dziś mija kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Czy brali w niej udział kaliszanie? Okazuje się, że tak i to na tyle skutecznie, że ich działania wpłynęły na zwycięstwo wojsk polskich.
„Cud nad Wisłą” dzięki kaliszanom

15 sierpnia to dziś dwa święta: Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to również rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, do jakiej doszło podczas wojny polsko – radzieckiej 1920 roku.

Starcie pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, było jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. Odradzające się państwo polskie i jego armia, skutecznie powstrzymała pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Decydującym punktem tego konfliktu zbrojnego była właśnie Bitwa Warszawska określana „Cudem nad Wisłą”. Swój wkład w zwycięstwo tej wojny, jak i samej bitwy mieli również kaliszanie.

Grób jednego z kaliszan, który poległ w 1920 r.

Brał w niej przykładowo udział 203 Ochotniczy Pułk Ułanów, sformowany 27 lipca 1920 w Kaliszu. Jak wspomina uczestnik tamtych wydarzeń, płk. Arciszewski wśród niezamierzonych wydarzeń, które wpłynęły na polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, wymienić trzeba przede wszystkim zniszczenie przez kaliski 203 Ochotniczy Pułk Ułanów w czasie rajdu na Ciechanów radiostacji 4 armii rosyjskiej. Wyczyn ten jest określany mianem „cudu”, dzięki któremu armia generała Władysława Sikorskiego uniknęła otoczenia i klęski. Tak więc w kontekście Bitwy Warszawskiej, możemy mówić o dwóch cudach.

W bitwie bierze udział pochodzący z kaliskiego porucznik Pogonowski, który na czele swojego 1 batalionu 28 pułku strzelców kaniowskich uderza na Wólkę Radzymińską, gdzie koncentrowała się główna siła uderzeniowa wojsk sowieckich. Przeciwnik przystąpił w popłochu do odwrotu, niestety sam Pogonowski ginie. W obronie Warszawy swój udział miał również major Stefan Walter, dowódca 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. To właśnie 15 sierpnia 1920 roku, dowodząc natarciem na miejscowość Mokre, został ciężko ranny. Zmarł niespełna 2 miesiące później. Jego grobowiec znajduje się na cmentarzu wojskowym na Majkowie.

Grobowiec mjra Stefana Waltera na Majkowie

Wojna zakończyła się oficjalnie traktatem ryskim w marcu 1921 roku. Polska odzyskała ziemie sprzed III rozbioru i częściowo II. Nowa granica II Rzeczpospolitej na wschodzie, na arenie międzynarodowej została zaakceptowana w marcu 1923 roku.

TD, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama