niedziela, 22 września 2024 04:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz tworzy wirtualną mapę zagrożeń

Kaliszanie sami mają stworzyć internetową mapę miejsc, w których – ich zdaniem - jest niebezpiecznie. Dzięki uruchomionej we wtorek aplikacji on-line będą wskazywać policji, gdzie notorycznie przesiadują grupy agresywnych osób, pity jest alkohol, łamane są przepisy ruchu drogowego czy np. wypalane lub wyrzucane są śmieci. Mieszkańcy będą umieszczać znaczniki na wirtualnej mapie, a mundurowi będą je weryfikować i jeśli okażą się prawdziwe, opracowywać sposoby likwidacji zagrożeń. W ten sposób policja weszła w wiek internetowej komunikacji z mieszkańcami.
Kalisz tworzy wirtualną mapę zagrożeń

Policja zastrzega, że aplikacja to kolejny element, który ma przyspieszyć i ułatwić dotarcie do miejsc niebezpiecznych. Takich, w których różnego rodzaju zdarzenia - według mieszkańców zagrażające ich zdrowiu lub życiu - są notoryczne. Aplikacja to część tworzonej od wtorku krajowej mapy zagrożeń, która zaczęła powstawać w oparciu o dotychczasowe interwencje policji, informacje od mieszkańców zbierane w czasie spotkań i oraz zgłoszenia internautów. Program ruszył we wtorek w całym kraju. Już w pierwszych godzinach funkcjonowania aplikacji  były dwa zgłoszenia, dwa znaczki na mapie z naszego terenu – zdradziła mł. insp. Andrzej Haraś, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu. - Dotyczyły nieprawidłowego parkowania na ulicy Skalmierzyckiej oraz przekraczanie dozwolonej prędkości w miejscowości Krzemionka.  

Miejsca niebezpieczne mieszkańcy zaznaczają dzięki ikonom. Policja zaproponowała 25 różnego rodzaju znaczków związanych z ruchem drogowym, zakłócaniem porządku, niebezpiecznymi miejscami czy wandalizmem.  Wystarczy wejść na stronę policji, kliknąć w ikonę krajowej mapy zagrożeń i wskazać miejscowość i konkretną lokalizację – ulicę, a nawet numer.  – Później  naciskamy znaczek „plus” i tam wyświetlają nam się kategorie, które są z góry przypisane, czyli nie ma możliwości, żebyśmy my próbowali wymyślać swoje nazewnictwo – dodaje asp. szt. Jacek Jagieło z kaliskiej komendy. -  Jest ich łącznie 25. Możemy np. wziąć złą organizacja ruchu koło ratusza. Trzeba podać też datę zdarzenia, które nas zaniepokoiło.

Kiedy ikona pojawi się w wirtualnej przestrzeni koordynator mapy zagrożeń (w przypadku Komedy Miejskiej Policji jest ich czterech) ma dwa dni na uruchomienie procedur sprawdzających i przekazanie informacji o zgłoszeniu konkretnemu policjantowi. Ten ma 5 dni, by je zweryfikować.

Sytuacje bezpośredniego zagrożenia, jak wypadki, bójki czy np. przemoc domowa nadal zgłasza się na numery alarmowe. Aplikacja ma pozwolić zweryfikować dotychczasową wiedzę o miejscach niebezpiecznych i na nowo zacząć pracować nad metodami ich likwidacji. I ważna informacja: z jednego numeru IP można dokonać jednego zgłoszenia na dobę.

 AW, zdjęcia autor  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama