Uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza to okazja nie tylko do podsumowania mijających dwunastu miesięcy, ale i odznaczenia osób, które dla miasta robią wyjątkowo dużo i nieczęsto to tej działalności podporządkowują swoje życie. W tym roku uroczysta sesja rozpoczęła się nietypowo, bo odsłonięciem muralu, który przygotowali prof. Monika Kostrzewa, prof. Hank Foreman z USA oraz kaliscy studenci. - Mural to ostatni etap projektu Mostów Sztuki. Zależało nam, żeby ten obraz pojawił się właśnie tutaj, na murach uczelni, by był dostępny dla każdego mieszkańca. Mamy nadzieję, że zaistnieje tak w miejskiej przestrzeni jak i świadomości kaliszan – mówiła Monika Kostrzewa.
Ma on wyjątkowe znaczenie, pokazuje, że Kalisz to nie tylko najstarsze miasto w Polsce, ale i miasto walczące o swoją przyszłość, podnoszące się z każdej klęski. Jak Feniks, który stał się symbolem tegorocznych obchodów 100-lecia zburzenia miasta. - To jest bardzo ważne, by nie tylko doceniać naszą bogatą i trudną historię, ale i patrzeć w przyszłość, którą budujemy każdego dnia. W trakcie dzisiejszej uroczystości odznaczymy osoby, które to właśnie robią, dbają o przyszłość naszego miasta. Dla mnie to najistotniejsza część uroczystej sesji – odznaczenie tych mieszkańców, dzięki którym Kalisz się rozwija – mówił Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza otrzymał Bronisław Komorowski, prezydent RP. Odznaczenie odbierze w trakcie obchodów 100-lecia zburzenia Kalisza.
Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza został Włodek Pawlik - jest polskim kompozytorem, pianistą jazzowym, pedagogiem, twórcą bezprecedensowego, światowego sukcesu płyty „Night in Calisia”, uhonorowanej w 2014 roku nagrodą amerykańskiej Narodowej Akademii Fonograficznej.
Laureatami Odznaki Zasłużony dla Miasta Kalisza zostali:
Adam Klocek, doktor habilitowany sztuki muzycznej, dyrygent, kompozytor i pedagog, wiolonczelista, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej. Adam Klocek od ośmiu lat pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej.
Waldemar Kuberacki, piekarz, senior znanej rodziny kaliskich piekarzy, społecznik.
Mieczysław Arkadiusz Woźniak, doktor nauk technicznych, architekt, dydaktyk, autor pionierskiej publikacji na temat zburzenia Kalisza.
Nagrodę Miasta Kalisza za 2013 rok odebrali:
Piotr Tomankiewicz jest kaliszaninem, przedsiębiorcą, założycielem i prezesem kaliskiej fundacji „Nowa Nadzieja”.
Wyróżnieni Odznaką Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Kalisza, to:
Pułkownik Danuta Kalaman - jest Komendantem Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
Cyprian Kościelniak – urodzony w Kaliszu grafik filmowy, plakacista, ilustrator i rysownik polityczny.
Eugenia Pastuszek - jest córką legionisty z Armii Hallera. To dzięki staraniom Pani Eugenii Pastuszek Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię „Zesłańców Sybiru”, a Związek Sybiraków ufundował sztandar szkolny. Również usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym nań obeliskiem.
Aurelia i Piotr Sieraszewscy, właściciele szkoły tańca, która od 25 lat pozwala rozwijać talenty młodszych i starszych kaliszan.
Stefan Szymczak - działalność społeczną w szeregach PTTK rozpoczął przed 35 laty. Dzięki jego staraniom kaliskie Koło Klub Przewodnicki utrzymuje stałe kontakty z wieloma kołami przewodnickimi w Polsce.
Poseł Mariusz Witczak niemal od zawsze związany jest z naszym miastem. Jako mieszkaniec, wcześniej jako radny Rady Miejskiej Kalisza oraz jako wykładowca i jeden ze współtwórców Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Jest członkiem Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów i Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Parlamentarzysta podejmuje się decyzje mające charakter ogólnopolski, ale poseł Mariusz Witczak nie zapomina także o swoim mieście – bo chociaż działa globalnie, to pracuje lokalnie.
Sylwetki odznaczonych można znaleźć na stronie www.kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze