Carl Petersson
Na społecznościowych portalach melomani wciąż dzielą się swymi opiniami i wrażeniami z koncertów i recitali, a medialni obserwatorzy „wypuszczają” w świat relacje i fotografie z zakończonego w niedzielę w Antoninie 35. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Wszyscy zaś cieszą się, że doroczne święto muzyki najwybitniejszego polskiego kompozytora nie tylko trwa o jeden dzień dłużej, ale także zostało wzbogacone o nową, literacką inicjatywę.
W najbliższą sobotę, 1 października, o godzinie 18.00 znów warto będzie odwiedzić pałacyk w Antoninie, by nie tylko posłuchać muzyki Fryderyka Chopina w interpretacji trójki pianistów z Polski i Szwecji, ale także poznać pokłosie i laureatów I Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Juda-Mieloch, współpracująca z Wielkopolskim Centrum Chopinowskim polonistka z Ostrowa, która tak o tym przedsięwzięciu pisze w festiwalowym folderze:
Konkurs poetycki o tematyce chopinowskiej to propozycja nawiązująca do myśli Fryderyka Chopina, który widział związki muzyki z literaturą zarówno na płaszczyźnie tworzywa (dźwięki), jak i systemu (kompozytor uważał, że muzyka to „język nieokreślony”). Wszystkim działaniom poetyckim patronuje arcypoemat Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Chopina” – stąd nazwa konkursu „Hymn zachwytu”.
Adam Podskarbi
Na konkurs napłynęły 142 prace, nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Włoch, Argentyny i Stanów Zjednoczonych. Jury przyznało jedną nagrodę i dwa wyróżnienia, a ponadto wiersze 46 autorów opublikowało w pokonkursowej antologii. Podczas sobotniego wieczoru w Antoninie najlepsze z nich zaprezentują autorzy lub recytatorzy. Tego wieczoru odbędzie się również promocja tomu poezji Krzysztofa Kuczkowskiego „Kładka: Wiersze duchowe” wydanego przez wydawnictwo Republika Ostrowska w serii „Biblioteka świętego Grzegorza z Nazjanzu”.
Poetyckim prezentacjom i omówieniom towarzyszyć będą występy trojga pianistów: Joanny Marcinkowskiej, profesor nadzwyczajnej poznańskiej Akademii Muzycznej, Adama Podskarbiego, wykładowcy WPA UAM w Kaliszu oraz Carla Peterssona ze Szwecji, który związany jest z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. W ich wykonaniu usłyszymy preludia, scherza, walce, nokturny i polonezy Fryderyka Chopina.
RK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze