Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:52
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Nowy zeszyt kaliskich genealogów

Do rąk czytelników trafił najnowszy, piąty z kolei, Zeszyt Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”. W czwartkowe popołudnie w Villi Calisia odbyło się promocyjne spotkanie z udziałem redaktorów tomu, historyków oraz miłośników regionu, których interesują dzieje rodzin z Kalisza i okolic.
Nowy zeszyt kaliskich genealogów

Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne, które działa od sześciu lat, właśnie wydało szósty Zeszyt, który właściwie należałoby nazwać „rocznikiem” lub „tomem”, by uzmysłowić, że składa się nań około 150 stron artykułów poświęconych dziejom kaliskich familii i wybitnych postaci związanych z naszym miastem i regionem.

Dzięki platformie komunikacyjnej, jaką stwarza KTG, Dorota Nawalany i Elżbieta Leń Wojtysiak przygotowały artykuł zatytułowany „Car i cesarskie cięcie, Szkocja i Wołyń. Po nitce do kłębka”. To przykład niezwykle interesującej opowieści o związkach rodzinnych i powiązaniu brakujących ogniw oraz – co do formy – realizacji dużego opracowania, które - jak obiecuje Leń-Wojtysiak – będzie kontynuowane. Monika Sobczak-Waliś z kolei podjęła się zaprezentowania starostów kaliskich z dwudziestolecia międzywojennego. Zebranie w jednym miejscu i opis działalności osób, które w swojej często bogatej karierze (także tragicznej) pełniły tak ważną funkcję, pozwoli czytelnikom poznać ich losy oraz rolę, jaką odegrały na naszym terenie. Bardzo interesująco prezentuje się – uchwycony przez autorkę artykułu - mechanizm karier zawodowych z tamtych lat. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Maciej Błachowicz przedstawia drugą część „Z historii majątku i wsi Tłokinia”, tym razem skupiając się na okresie, gdy Tłokinia pozostawała w rękach Radzimińskich. Marcin Wacowski opisał swe interesujące doświadczenia z poszukiwań korzeni rodu na Podolu.  Swój artykuł zatytułował „O roli archiwów Cesarstwa Rosyjskiego, wszechmocnego internetu oraz szczęścia i przypadku w poznawaniu podolskich korzeni mojej rodziny”. Monika Sobczak-Waliś pisze również o swej prababci, Aleksandrze Czeluście, która zajmowała się hafciarstwem i układaniem czepców. Jan Czarnek z kolei przedstawia artykuł pt. „Jan Unrug z Sulmowa i jego krewni”, którym wpisuje się w cykl prezentujący ziemian z kaliskiego. Jan Marczyński - zamykając serię tekstów poświęconych herbom biskupów kaliskich - jako ostatni prezentuje Herb księdza biskupa Teofila Wilskiego. Nie brakuje w tomie innych ciekawych kontynuacji, pisanych przez współczesność. Andrzej Grzegorek powraca do historii przedstawionej w pierwszym zeszycie KTG, opowieści o Mariuszu Mielcarku - kaliskim kolarzu, który wyemigrował do USA i swej córeczce nadał imię… Calisia. Dziewczynka skończyła pięć lat, a cała rodzina szykuje się do wizyty w naszym mieście. Piąty Zeszyt zawiera ponadto jeszcze kilka genealogicznych opracowań poszczególnych familii, relacji ze zjazdów rodzinnych oraz wspomnień o osobach zmarłych w minionym roku.

Zeszyt Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego kupić można m.in. w Centrum Informacji Turystycznej i Księgarni Staromiejskiej, a poprzednie numery dostępne są w wersji elektronicznej na stronie http://genealogia.kalisz.pl/ w zakładce „Opracowania”.

RK, zdj. Mieczysław Zaremba


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama