Gra przebiegająca pod hasłem "Kaliniec utracony, Kaliniec odzyskany" rozpoczęła się w Parku Miejskim przy stawie „Kogutek”. Uczestnicy mieli do pokonania trasę złożoną z 7 punktów, a przy okazji szeregu atrakcji i konkursowych zadań; musieli m.in. rozwiązać krzyżówkę przy użyciu umieszczonych w punktach wskazówek w postaci fotografii, cytatów i komentarzy. - Podczas gry spotkali na swojej drodze Barbarę i Bogumiła Niechciców z Agnisią w Cukierni Kleszcza i skosztowali placka ze śliwkami, opisanego w powieści. Odwiedzili także pensjonarki ze szkoły, w której w dzieciństwie pobierała nauki pisarka oraz powieściowa Agnisia – mówi Elżbieta Stadtmuller, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu, które od 5 lat organizuje grę miejską. - Dokonali zakupów w sklepie Michaliny Ostrzeńskiej i zapoznali się z widokiem z mieszkania, w którym po śmierci męża zamieszkała pani Barbara. Na rynku czekała na graczy żydówka Arkuszowa, która przekazała im wskazówki pozwalające na dotarcie do kamienicy, którą chcieli kupić Niechcicowie.
Szczególną atrakcję stanowił posterunek pruskich żołnierzy przygotowany na ul. Niecałej przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznych. W rolach powieściowych postaci wystąpili uczniowie i uczennice kaliskich szkół w oryginalnych strojach z filmu „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka, wypożyczonych na tę okazję z magazynów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
Po wypełnieniu wszystkich zadań uczestnicy spotkali się na finale, gdzie odbyło się losowanie nagród. Kolejna edycja kaliskiej gry miejskiej wpisała się w obchody dni miasta, ale też stulecia zburzenia Kalisza; poprzednie edycje poświęcone były kolejno: Marii Konopnickiej, wydarzeniom z czasu okupacji niemieckiej opisanym w książce Janusza Teodora Dybowskiego „Saga Grodu nad Prosną”, ludziom pióra w prasie kaliskiej XIX wieku, a zeszłoroczna Natalii Gałczyńskiej, żonie poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
W organizację gry miejskiej włączyli się: Gimnazjum nr 7 im. Marii Konopnickiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, kawiarnia „Anabell”, Muzeum Ziemi Kaliskiej oddział Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych oraz Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu.
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze