Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z ulic Kalisza znikają infokioski

Z ulic Kalisza znikną infokioski. Po 5 latach projekt, w ramach którego pojawiły się w kilkunastu wielkopolskich miastach, właśnie dobiegł końca, a urządzenia przeszły na własność samorządów. Kalisz zdecydował, że technika poszła naprzód i infokioski niekoniecznie odpowiadają potrzebom turystów odwiedzających gród nad Prosną. Miasto nie chce też ponosić kosztów związanych z ich utrzymaniem, a przede wszystkim naprawami.
Z ulic Kalisza znikają infokioski

Infokioski pojawiły się w na ulicach 17 wielkopolskich miast w 2011 roku. W Kaliszu stanęły w najbardziej charakterystycznych punktach miasta m.in. przy ratuszu, teatrze czy Sanktuarium św. Józefa. Urządzenia pozwalały uzyskać podstawowe informacje o mieście, jego historii i najciekawszych zakątkach i atrakcjach, umożliwiały  wydrukowanie mapy regionu z lokalizacjami pomników przyrody i zabytków, wysłania e-maila, czy elektronicznej pocztówki wraz ze swoim zdjęciem. Niestety bardzo szybko znalazły się na celowniku wandali i w ostatnim czasie częściej były nieczynne aniżeli służyły turystom. Teraz znikną zupełnie. – Kiedy projekt startował infokioski były nowością i oferowały rozwiązania, które wtedy wydawały się innowacyjne, jak choćby QR kody – mówi o projekcie „Systemu Informacji Turystycznej w Wielkopolsce” Ewa Przydrożny, dyrektor biura Wielkopolskiej Izby Turystycznej,. – Jednak już wtedy zastrzegliśmy, że po pięciu latach infokioski przestaną być naszą własnością. Na rynku ciągle pojawiają się nowe narzędzia, które umożliwiają promocję naszych działań i to, co było dobre kilka lat temu niekoniecznie teraz jest wystarczające. Tak stało się z infokioskami.

Kalisz rezygnuje, inne miasta chętne

Kalisz był liderem wspomnianego projektu. W naszym mieście pojawiło się 10 na w sumie 47 infokiosków w Wielkopolsce. Ile z nich zostanie - nie wiadomo. W czerwcu br. „System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce” został zamknięty, a infokioski stały się własnością samorządów. – Od ich decyzji zależy, czy nadal będą działały. Część miast infokioski zostawia i my w ramach współpracy nadal będziemy umieszczać na stronie odpowiednie treści, ale kilka miast zrezygnowało, w tym Kalisz – dodaje Ewa Przydrożny. – Wiem natomiast, że kilka samorządów, które nie uczestniczyło w projekcie zainteresowanych jest odkupieniem infokiosków od miasta, które z nich rezygnują.  

Turyści korzystają z własnych urządzeń mobilnych

Na kaliskich infokioskach pojawiły się już informacje, że przeznaczone są do likwidacji. Kiedy znikną z ulic naszego miasta nie wiadomo, ale powód rezygnacji z urządzeń jest ten sam, dla którego koordynator projektu, czyli Wielkopolska Izba Turystyczna nie kontynuuje projektu. – Infokioski jeszcze stoją, ale trwa proces wypowiadania umów dostawy mediów. Jest kilka pomysłów na zagospodarowanie infokiosków, jednak wymagają jeszcze dodatkowych ustaleń – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu i dodaje, że turyści znacznie częściej korzystają z własnych urządzeń mobilnych. - W okresie trwania projektu wielokrotnie zdarzały się usterki w działaniu infokiosków. To przestarzałe urządzenia, zlokalizowane na zewnątrz obiektów, dlatego też widoczne są wpływy warunków atmosferycznych -  wiele z nich zajmuje rdza. Korzysta z nich niewiele osób, a często stawały się obiektem aktów wandalizmu.

Utrzymanie urządzeń, a przede wszystkim ich naprawa, to spory wydatek. Wymiana stłuczonego ekranu to koszt około 5 tysięcy złotych. A takich często trzeba było zrobić kilkanaście w ciągu roku.

Projekt, który wystartował w 2011 roku, kosztował 1 600 000. 60% tej kwoty pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

AW, mik, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/