Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 18:51
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Problemy w związku, małżeństwie, rozwód? Może to czas, by skorzystać z mediacji

Czym są mediacje, jakie korzyści za sobą niosą i kto powinien z nich skorzystać? Z okazji przypadającego 19 października Międzynarodowego Dnia Mediacji tę metodę łagodzenia sporów postanowiły przybliżyć kaliszanom przedstawicielki Polskiego Centrum Mediacji Filia w Kaliszu. Przez kilka dni będą udzielać bezpłatnych konsultacji w tej sprawie.
Problemy w związku, małżeństwie, rozwód? Może to czas, by skorzystać z mediacji

Mediacje to spotkania, podczas których skonfliktowane strony podejmują próbę doprowadzenia do ugodowego oraz satysfakcjonującego ich rozwiązania konfliktu. Jest to dobrowolna i poufna metoda rozwiązywania sporu. Przebieg mediacji wspiera mediator. Łagodzi powstające napięcia i pomaga we wzajemnym zrozumieniu problemu oraz wypracowaniu kompromisu.

Mediacje prowadzone są w sprawach cywilnych (w tym gospodarczych i pracowniczych), karnych i dotyczących osób nieletnich, a także rodzinnych: w przypadku problemów w związku czy małżeństwie, rozwodu, konfliktów związanych z podziałem majątku czy opieką nad dziećmi. Właśnie na sprawach rodzinnych chcą skupić się w rozmowach z kaliszanami przedstawicielki Polskiego Centrum Mediacji Filia w Kaliszu. Od 16 do 20 października Anna Spychalska i Aneta Krenz czekać będą na kontakt telefoniczny od osób, które uważają, że interwencja fachowców może być pomocna. – Przez te kilka dni będziemy udzielać bezpłatnych konsultacji mieszkańcom Kalisza i okolic, tłumaczyć, na czym polegają mediacje, ale także umawiać się na indywidualne spotkania w cztery oczy. Chcemy skupić się głównie na problematyce rodzinnej, ale oczywiście w innych sprawach także służymy radą – zachęca Anna Spychalska, mediator rodzinny.
Z paniami będzie można kontaktować pod numerami telefonów: Anna Spychalska 602 281 254, [email protected], Aneta Krenz 508 270 689 [email protected].

MIK, fot. pixabay.com

Podstawowe zasady mediacji:

Mediacja jest dobrowolna dla jego uczestników. Zarówno strony, jak i mediator nie muszą wrazić zgody na przeprowadzenie mediacji.

Mediator jest całkowicie neutralny wobec przedmiotu sporu.

Mediator jest bezstronny wobec uczestników sporu.

Mediacje są poufne, co oznacza, że zarówno mediator, jak i strony zobowiązują się do nieujawniania przebiegu mediacji bez zgody wszystkich jej uczestników. Mediator nie może być powołany na świadka w sądzie w sprawie, w której prowadził mediację, chyba, ze strony zwolnią go z obowiązku poufności.

Mediacja ma charakter akceptowalny, co oznacza, że może się odbyć tylko wtedy, gdy strony akceptują osobę mediatora i zasady przebiegu postępowania mediacyjnego.

Czas trwania i miejsce mediacji ustalane są indywidualnie z mediatorem, w zależności od potrzeb skonfliktowanych osób. W przypadku mediacji sądowych, czas trwania mediacji nie powinien przekraczać miesiąca (w sprawach dot. osób nieletnich 6 tygodni). Jednak na wniosek stron sąd może się zgodzić na jego przedłużenie.

Przedmiotem mediacji mogą być na przykład konflikty rodzinne, sprawy o zapłatę, zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku, sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.

Rodzaje mediacji

Wyróżnia się mediacje w sprawach:

Rodzinnych

Cywilnych (w tym gospodarczych i pracowniczych)

Karnych

Karnych dot. osób nieletnich

Mediacje rodzinne

Mediacja jest dla Ciebie, jeśli:

Chcesz ratować swój związek, masz dość kłótni i wypominania, nie potrafisz znaleźć rozwiązania, nie wiesz w jakim iść kierunku:

Chcesz rozmawiać na neutralnym gruncie, w poufnej atmosferze o sposobie zakończenia swojego związku i ustaleniu najważniejszych spraw: opieki nad dziećmi, alimentów, podziału majątku;

Chcesz uniknąć eskalacji emocji i walki w sądzie;

Chcesz mieć wpływ na jakość Waszego życia i podejmowane decyzje;

Ważne jest dla Was dobro dzieci i chcecie wspólnie zadbać o nie, wypracowując plan opieki rodzicielskiej ( porozumienie rodzicielskie) po rozwodzie;

Chcesz, aby Wasze dzieci wiedziały, że umiecie radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Czas na mediację jest zawsze

Przed złożeniem pozwu możecie podjąć wszystkie ustalenia przed mediatorami dotyczące sposobu rozstania, opieki, i alimentacji dzieci, spraw majątkowych. Unikniecie długotrwałego procesu, angażowania osób z najbliższego otoczenia jako świadków. Po złożeniu pozwu wraz z ugodą mediacyjną, sprawa w sądzie najczęściej kończy się na pierwszej rozprawie.

Po złożeniu pozwu i w trakcie procesu sądowego – aby uniknąć długotrwałej kosztownej i wyczerpującej dla Was i dzieci sprawy w sądzie.

Korzyści z mediacji

- są szansą na polubowne rozwiązanie sporu

-  są szybkim sposobem na rozwiązanie konfliktu (czas trwania krótszy niż w sądzie)

- ich koszty są niższe niż koszty postępowania sądowego

 - zakończenie mediacji ugodą oznacza, że wszystkie strony konfliktu są usatysfakcjonowane jego rozwiązaniem

 - pozwalają na utrzymanie wzajemnych relacji i umożliwiają dalszą współpracę

 - obniżają poziom negatywnych emocji

-  umożliwiają zachowanie pozytywnego wizerunku

-  pozwalają poznać i zrozumieć potrzeby własne oraz drugiej strony

-  dają szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.

Sądowa i pozasądowa

Mediacja może być prowadzona bez wnoszenia sprawy do sądu (pozasądowa) albo na podstawie postanowienia sądu (sądowa). W przypadku mediacji pozasądowej mediatora wybierają strony, natomiast w przypadku sądowej – sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych.

Jak rozpocząć mediację?

Warunkiem prowadzenia mediacji, zarówno sądowej, jak i pozasądowej jest zgoda wszystkich skonfliktowanych stron.

 W przypadku mediacji pozasądowej, z propozycją rozpoczęcia postępowania mediacyjnego do mediatora może zgłosić się jedna ze stron (z prośbą o skontaktowanie się z drugą stroną) lub dwie strony, po wcześniejszym uzgodnieniu chęci podjęcia mediacji.

 W przypadku mediacji sądowej każda ze stron może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji na każdym etapie postępowania sądowego

 Sprawę do mediacji kieruje policja, prokurator lub sąd, na podstawie postanowienia, w którym zostaje wyznaczony mediator.

Zakończenie mediacji

 - mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, którą podpisują strony

 - w przypadku mediacji sądowych mediator przekazuje sądowi protokół oraz ugodę, o ile została zawarta

 - zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc prawną ugody zawartej przed sądem i kończy

postępowanie

- sąd nie zatwierdzi ugody jeśli jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności

Koszty mediacji

Koszty mediacji cywilnej i rodzinnej ponoszą strony. Jeśli nie ustalą inaczej, zwykle pokrywane są po połowie. W przypadku mediacji sądowych koszty mediacji w sprawach karnych i w sprawach nieletnich ponosi skarb państwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 2 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama