Historia kaliskiego złotnictwa sięga XI wieku. Najstarszy, zapisany i znany dziś statut złotników kaliskich pochodzi jednak z końca XVI wieku i jego oryginał również można oglądać na wystawie. A oprócz tego dziesiątki eksponatów wykonanych ze złota i srebra, przedmiotów użytkowych, sakralnych czy biżuterii. Wśród najciekawszych artefaktów jest m.in. pozłacany kielich z podkaliskiej parafii w Borkowie Starym, kielich z kaliskiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP z 1763 roku, relikwiarze, klejnoty kobiece, łyżki i noże z XVI i XVII wieku. - Jeżeli sięgniemy do przesłanek archeologicznych, okazuje się że początków kaliskiego złotnictwa można szukać znacznie wcześniej, bo nawet w XI wieku. To naprawdę wielki szmat czasu. I bardzo zaskakujące jest, że to złotnictwo nie doczekało się do dzisiaj żadnej monografii, choćby nawet opracowania przyczynkarskiego – powiedziała podczas otwarcia ekspozycji dr Ewa Andrzejewska, historyk sztuki i muzealnik, autorką koncepcji i scenariusza wystawy.
Jej wkład pracy w to wydarzenie podkreślała dyrektor muzeum. - Mam nadzieję że państwo będą w stanie zauważyć i docenić jej ogrom pracy, który został włożony w tą wystawę. Pani Ewa jest nie tylko wspaniałym muzealnikiem, ale też wysokiej klasy naukowcem i to co państwo będą mogli zobaczyć na wystawie jest wynikiem jej wieloletnich badań – mówiła Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
Wystawa będzie czynna do 16 grudnia. Wydarzeniem towarzyszącym będzie sesja popularno-naukowa poświęcona złotnictwu i biżuterii, która odbędzie się 1 grudnia o godzinie 12:00, w dniu św. Eligiusza Biskupa, patrona złotników.
TD, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze