Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Darmowy podręcznik dla pierwszaków – zdania podzielone

Zanim będą się z niego uczyć pierwszoklasiści, muszą go bardzo dobrze poznać nauczyciele. Darmowy Elementarz przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zacznie obowiązywać już we wrześniu. W poniedziałek na temat podręcznika dyskutowano w auli UAM, gdzie odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół podstawowych z południowej Wielkopolski. Zdania na temat podręcznika są podzielone.
Darmowy podręcznik dla pierwszaków – zdania podzielone

Podręcznik będzie się składał z 4 części odpowiadających porom roku. Na razie przygotowana jest „Jesień”. Elementarz teraz się drukuje. Dostępny jest dla wszystkich w wersji on-line na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej TUTAJ. Głównym motywem Elementarza jest nauka i zabawa 24-osobowej klasy. To z nimi uczniowie będą poznawać litery, liczby czy zasady bezpieczeństwa. Podręcznik ma uczyć także tolerancji, dlatego w książkowej klasie znajdzie się uczeń niepełnosprawny, ciemnoskóry czy skośnooki. - Wierzymy, że podręcznik jest lepszy. Główna różnica polega na tym, że podręcznik umożliwia pracę w horyzoncie wieloletnim, a więc będzie mógł służyć trzy lata jednemu rocznikowi uczniów, i jednocześnie daje dużą swobodę nauczycielowi – mówi Grzegorz Pochopień (na zdj.), dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz MEN.

Bo treść nowego Elementarza ma zachęcić nauczyciela do niekonwencjonalnego prowadzenia lekcji i większego zwracania uwagi na to, by zajęcia były połączeniem nauki i zabawy. Pedagodzy do Elementarza podchodzą dość ostrożnie. - Podręcznik wydaje się atrakcyjny, ale coś więcej będzie można powiedzieć dopiero po zastosowaniu go w pracy z dziećmi – mówi Renata Skorupa, nauczycielka klas I-III w SP w Przygodziczkach. - Moi nauczyciele stwierdzili, że oglądając ten podręcznik, mają wiele wątpliwości. Dlatego dzisiaj spotkaliśmy się, żeby te wątpliwości nam się rozwiały i żeby dowiedzieć się, na czym będziemy pracowali od września – dodaje Irena Hofman, dyrektor SP nr 6 w Kaliszu.

Elementarz będzie dzieciom jedynie wypożyczany. Z jego egzemplarzy korzystać mają trzy kolejne roczniki. Dla systemu edukacji to spora zmiana. Dlatego nauczyciele chcą ją dokładnie przedyskutować. - Takie konferencje jak nasza odbywają się w całej Polsce. W większości po jednej w każdym województwie, natomiast z uwagi na wielkość Wielkopolski będą dwie - mówi Jan Bartczak dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  w Kaliszu.

Teraz w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli będą odbywać się spotkania robocze, na których nauczyciele będą się przygotowywać do pracy z nowym Elementarzem.

Agnieszka Gierz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama