Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Błogosławieństwo zwierząt w Mikstacie na liście dziedzictwa kulturowego

Błogosławieństwo zwierząt z okazji św. Rocha w Mikstacie znalazło się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Liczący 300 lat zwyczaj znalazł się w gronie siedemnastu innych obrzędów i tradycji, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Uroczystość wręczenia certyfikatów i oficjalnego przyjęcia do tego niezwykłego grona odbyło się w piątek, w trakcie pierwszego Forum Eksperckiego Chiny – Europa Środkowa i Wschodnia w Krakowie.
Błogosławieństwo zwierząt w Mikstacie na liście dziedzictwa kulturowego

Lista jest krótka i wyjątkowa. Zostały na nią wpisane zwyczaje, obrzędy oraz tradycje charakterystyczne dla regionów, społeczności, a często przypisane konkretnej miejscowości i z pietyzmem kultywowane przez ich mieszkańców. Dziedzictwo niematerialne musi zachowywać ciągłość, być trwałe. Wtedy jest prawdziwe i może znaleźć się na tej wyjątkowej liście. – Błogosławieństwo zwierząt, które jest elementem odpustu ku czci św. Rocha, odbywa się nieprzerwanie od 300 lat – mówi ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. - Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jest niezwykłym spoiwem lokalnej społeczności.

Mieszkańcy wierzą, że św. Roch czuwa nad ich menażerią, dlatego od wieków licznie stawiają się przed jego obliczem. Procesję rozpoczynają jeźdźcy na koniach, po nich wkraczają bryczki, później zwierzyna domowa, a na samym końcu najmniejsze pupile” psy, koty, chomiki czy świnki morskie Wszystko kończą gołębie, które po błogosławieństwie wypuszczane są w górę.

Wraz z upływem czasu uroczystości zyskały też nowe elementy. Jednym z nich jest nabożeństwo wigilijne odpustu ku czci św. Rocha. Pierwsze odbyło się w latach 80-tych i zawsze odprawiane jest przez księży z mikstackiej parafii. – Msza to cześć oddana patronowi przez kontynuatorów tradycji – dodaje ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

Kościół, wokół, którego odbywają się uroczystości z okazji św. Rocha, to wotum wdzięczności za ocalenie mieszkańców przed epidemiami, które szalały w tej okolicy w XVIII wieku. Jak głosi przekaz jeden z wieśniaków jechał z chorą żoną do lekarza. Po drodze ukazał im się św. Roch i nakazał pomodlić się za jego wstawiennictwem. Kobieta odzyskała ,zdrowie a w miejscu, gdzie widzenie miało miejsce pobudowano drewniany kościółek. Inna wersja podania mówi, że mieszkańcy, modląc się o ocalenie przed epidemią, ujrzeli mężczyznę. Ten wykonał nad miastem znak krzyża i choroby ustały. Mieszkańcy pobudowali kościół i zaczęli święcić zwierzęta, które też zostały ocalone. 

 

AW, zdjęcia arch.

 

 

KRAJOWA LISTA NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Rusznikarstwo artystyczne i historyczne

Szopkarstwo krakowskie

Pochód Lajkonika

Flisackie tradycje w Ulanowie

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu

Język esperanto jako nośnik kultury esperanckiej

Umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie

Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej

Sokolnictwo - żywa tradycja

Polskie tańce narodowe

Uroczystości ku czci Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt

Tradycyjna technika ludwisarska Felczyńskich w Taciszowie

Przywołówki dyngusowe w Szymborzu

Gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych

Zabawkarstwo żywiecko-suskie

Bartnictwo

Perebory - nadbużańskie tradycje tkackie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama