Skąd bierze się gaz? Jak samemu wykonać lampę naftową? Co robią rafinerie? Tego w ciekawy sposób, bo na doświadczeniach w laboratorium można dowiedzieć się, oglądając filmiki „Być jak Ignacy” na you tubie. Występują w nim aktor Nikodem, potomek Ignacego Łukasiewicza i Radosław Pior, znany w Kaliszu jako promotor astronomii, prowadzący Koło Astronomiczne przy spółdzielni Dobrzec.
Żeby coś zrozumieć, trzeba to przeżyć
Radosław Pior w filmikach wciela się w postać szalonego naukowca. Jest nie tylko odtwórcą roli, ale i pomysłodawcą treści edukacyjnych prezentowanych w programie.
- Gram postać szalonego naukowca, który wraz z Nikodemem: potomkiem Ignacego Łukasiewicza opowiada o fenomenach nauki przez pryzmat ropy naftowej i znanych zjawisk. Na planie z Nikodemem szalejemy. Co chwilę jest jakiś wybuch. To świetna przygoda, bo - tak naprawdę - wiele eksperymentów wykonuję na planie po raz pierwszy. Sama praca na planie, u boku profesjonalnego aktora, z oświetleniowcami, dźwiękowcem, reżyserem to wspaniała sprawa! Generalnie chcemy zachęcić dzieci i młodzież, ale także dorosłych do spojrzenia na świat oczami naukowca, ale także poprzez zabawę. Bo żeby coś zrozumieć trzeba to przeżyć. Mam głębokie przekonanie, że nasze wygłupy i wybuchy pomogą młodszym i starszym w tych przeżyciach – mówi nam Radosław Pior. Dlaczego Fundacja PGNiG do współpracy zaprosiła właśnie kaliszanina? - Tak do końca nie wiem – śmieje się Radosław. - Wydaje mi się, że było tak: w ramach promocji astronomii bardzo często wykładam na uniwersytetach dziecięcych w całym kraju. Razem z młodymi studentami budujemy komety, całe układy planetarne, symulujemy stan nieważkości, sprawdzamy, co jest w czarnej dziurze i czym był wielki wybuch. I chyba po jednym z takich warsztatów z młodymi studentami zauważyli mnie ludzie odpowiedzialni za produkcję filmów do Być jak Ignacy. I tak to się zaczęło! – wyjaśnia popularyzator nauk ścisłych.
Konkurs dla szkół
„Być jak Ignacy” to nie tylko seria filmików, ale przede wszystkim konkursy. Największy z nich skierowany jest również do szkół. Konkurs o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza wyłonić ma placówkę, która w najciekawszy sposób zorganizuje i udokumentuje pracę specjalnie powołanego koła naukowego. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, a także przeprowadzanie eksperymentów, które tłumacząc działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniają jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka.
Na stronie bycjakignacy.pl znajduje się wiele materiałów pomocnych w inspirowaniu do prawdziwej nauki. Jest laboratorium, filmy edukacyjne, komiks, aplikacja mobilna, gra, a w księgarniach dostępna jest książka, w której mali bohaterowie: Tomek i Majka spotykają się z prawdziwym Ignacym.
Program „Być jak Ignacy” zdobył już aprobatę Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC, które objęły nad nim honorowy patronat.
AG, fot. bycjakignacy.pl
Napisz komentarz
Komentarze