„W długie, jesienne wieczory warto wrócić pamięcią do czasów, gdy domowe ciepło dawał kaflowy piec stojący w kącie pokoju, a buzujący w nim ogień sprzyjał opowieściom, wspomnieniom, często też tradycyjnym śpiewom” – mówi Andrzej Tylczyński z CKiS, twórca cyklicznych spotkań pod hasłem „Kalendarium polskie”. Klimat takiego wieczoru postarają się przywołać Malwina Paszek w duecie z Tomkiem Grdeniem (lira korbowa i śpiew tradycyjny) oraz Maciej Burdzy, który o kaflach i piecach kaflowych wie wszystko, a na towarzyszącej koncertowi i gawędzie wystawie zaprezentuje tradycyjne kafle ze swej bogatej kolekcji.
Malwina Paszek pochodzi ze Zdun, a jej wielką pasją jest lira korbowa. Poświęciła jej zarówno pracę licencjacką, jak i magisterska na poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła w 2011 roku. Jako multuinstrumentalistka gra na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Zajmuje się równolegle śpiewem tradycyjnym, znanym jako „biały głos” lub „śpiewokrzyk”. Wykonuje tradycyjne pieśni, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale także z Polesia i Podlasia. Od 2012 roku prowadzi również warsztaty śpiewokrzyku w Poznaniu, a także grupę śpiewaczą „Droryje”. W duecie „Ludożercy z innej wsi” wraz z Tomkiem Grdeniem wykonuje autorskie utwory osadzone w tradycji Cyganów bałkańskich. Sam Tomek Grdeń jest niezwykle utalentowanym, obdarzonym olbrzymim poczuciem humoru, artystą kabaretowym, ale w duecie z Malwiną wykona pieśni na głosy - z towarzyszeniem instrumentów i a’capella – oraz utwory bazujące na folku miejskim.
Maciej Burdzy ze Zdun od lat zakochany jest w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza Zachodniego. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”. W 2014 roku był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji: „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku zorganizował I Ogólnopolski Zlot Zdunów. Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym Cechu Zdunów Polskich. Jest inicjatorem kampanii społecznej „Ocalmy krakowskie piece”. Prowadzi kaflarnię w Zdunach koło Krotoszyna. W sobotę w Kaliszu towarzyszył mu będzie Jarosław Ciąder, artysta-ceramik, mistrz kaflarski z 40-letnim stażem w kaflarstwie.
Koncert „Lira, kafle i śpiew archaiczny” odbędzie się w Sali Studio CKiS. Wstęp wolny.
RK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze