W listopadowym zestawie, w wyniku głosowania widzów, znalazł się między innymi znakomity dramat japoński „Kwiat wiśni i czerwona fasola” w reżyserii Naomi Kawase, urzekająca opowieść o ciągłości czasu, tajemnicy odradzania życia i umierania oraz potrzebie wolności wpisana w rytuał przygotowywania tradycyjnych naleśników z pastą z czerwonej fasoli, zwanych dorayaki.
Na kolejne poniedziałkowe wieczory widzowie wybrali łotewski dramat „Marzenia” w reżyserii Renarsa Vimby o 17-letniej dziewczynie, która wraz z młodszym bratem ukrywa śmierć babci, by oboje nie trafili do sierocińca, francusko-włoski dokument zrealizowany przez Gianfranco Rosiego pt. „Fuocoamarre. Ogień w morzu” przedstawiający życie na włoskiej wyspie Lampedusa w czasie europejskiego kryzysu migracyjnego oraz norweski dramat Eskila Vogta „Ślepowidzenie”, którego bohaterka, Ingrid, niespodziewanie traci wzrok i wróciwszy do domu mierzy się ze swoimi demonami.
Ruszyło już głosowanie grudniowe. Widzowie wybierają tym razem trzy filmy spośród siedmiu propozycji.
- „Putin Forever?” – dokument w reżyserii Kirilla Nenasheva, który przedstawia historię protestu z 2011 roku oraz to, kim dla rosyjskiego społeczeństwa jest Władimir Putin.
- „Argentyna, Argentyna” – dokument Carlosa Saury zgłębiający bogactwo muzyki argentyńskiej.
- „Życie animowane” – dokument Rogera Rossa Williamsa opowiadający historię autystycznego chłopca, który w wieku trzech lat traci zdolność mowy. Dzięki bajkom Disneya udaje się rodzicom ponownie nawiązać z nim kontakt.
- „Słońce, to słońce mnie oślepiło” – polski dramat w reżyserii Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, inspirowana „Obcym” Alberta Camus opowieść o człowieku, który jest obcy z wyboru. Ucieka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam.
- „Królestwo” – francusko-niemiecki dokument Jacquesa Perrina będący pełną tajemnic niesamowitą opowieścią o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.
- „Dzieciństwo wodza” – wyreżyserowany przez Brady’ego Corbeta francusko-węgiersko-brytyjski dramat, którego akcja toczy się tuż po I wojnie światowej w podparyskiej wsi, w domu amerykańskiego dyplomaty. Zaniedbywany przez rodziców niezwykle inteligentny syn Ptescott wymyśla coraz bardziej radykalne formy buntu.
- „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” – to film dokumentalny Pawła Łozińskiego opowieść o kruszeniu murów między ludźmi. Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.
Głosować można zaznaczając wybrane filmy na ulotkach rozdawanych podczas poniedziałkowych seansów w kinie „Centrum” bądź wysyłając swoje propozycje na adres [email protected].
Każde spotkanie w PKF poprzedza prelekcja przygotowana przez Roberta Kucińskiego, a kończy – jeśli widzowie tego sobie życzą – dyskusja na temat obejrzanego filmu, poruszanego w nim problemu bądź zaskakującej formy, którą proponuje dany reżyser. Seanse Poniedziałkowego Klubu Filmowego rozpoczynają się o godzinie 19.00.
RK, fot. CKiS, pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze