Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych

Już niebawem Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskie będzie gościć specjalistów z tematyki złotniczej. 1 grudnia, w dniu św. Eligiusza - patrona złotników odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych”. Konferencja towarzyszyć będzie wystawie „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”, która cieszy się sporym zainteresowaniem odwiedzających.
W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych

Jednym z głównych punktów sesji będzie referat pt. „Malowane klejnoty. Biżuteria Polek w końcu XVI i w XVII wieku w świetle ikonografii portretowej”, który wygłosi dr hab. Anna Sieradzka, prof.  Uniwersytetu Warszawskiego. To  historyk sztuki, wykładowca w IHS UW, znany i ceniony kostiumolog (związki sztuki i mody), specjalistka w dziedzinie rzemiosła artystycznego, a także sztuki secesji  i art déco. Dr Sieradzka jest także przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy oddziale warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Rady Redakcyjnej „Spotkań z Zabytkami”, przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej w warszawskim Cechu Rzemieślników Artystów.

Ciekawie zapowiada się także wystąpienia mgra Ryszarda Bobrowa, którego muzeum gościło już podczas otwarcia wystawy. Warszawski historyk sztuki wygłosi referat pt. „Kaliska „kultura stołu”. Asortyment i przeznaczenie sreber stołowych wytwarzanych w Kaliszu w XIX w.”. Ten wybitny znawca złotnictwa, zwłaszcza XIX wieku (w tym kaliskiego) to także ceniony konsultant naukowy, wieloletni Kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz autor bardzo licznych katalogów zbiorów rzemiosła artystycznego i naukowych opracowań, m. in. dotyczących kaliskiego złotnictwa w XIX wieku. Wśród wykładowców nie zabraknie też kaliskiego akcentu - wystąpienia ks. dra Jarosława Powąski, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej i wykładowcy w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym, który jest cenionym specjalistą w zakresie liturgii trydenckiej, teologii pastoralnej i duszpasterstwa rodzin.

Wystawa „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” została otwarta 5 października i była pierwszym tego typu wydarzeniem w historii Kalisza. Zapoznać się z nią można będzie jeszcze do 16 grudnia. Sesja naukowa, zapowiedziana na 1 grudnia, rozpocznie się o godzinie 10:00. Udział w niej może wziąć każdy zainteresowany tematyką złotnictwa. Wstęp jest wolny. Będzie to również okazja do obejrzenia wspomnianej wystawy.

TD, fot. org.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama