Jednym z głównych punktów sesji będzie referat pt. „Malowane klejnoty. Biżuteria Polek w końcu XVI i w XVII wieku w świetle ikonografii portretowej”, który wygłosi dr hab. Anna Sieradzka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. To historyk sztuki, wykładowca w IHS UW, znany i ceniony kostiumolog (związki sztuki i mody), specjalistka w dziedzinie rzemiosła artystycznego, a także sztuki secesji i art déco. Dr Sieradzka jest także przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy oddziale warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Rady Redakcyjnej „Spotkań z Zabytkami”, przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej w warszawskim Cechu Rzemieślników Artystów.
Ciekawie zapowiada się także wystąpienia mgra Ryszarda Bobrowa, którego muzeum gościło już podczas otwarcia wystawy. Warszawski historyk sztuki wygłosi referat pt. „Kaliska „kultura stołu”. Asortyment i przeznaczenie sreber stołowych wytwarzanych w Kaliszu w XIX w.”. Ten wybitny znawca złotnictwa, zwłaszcza XIX wieku (w tym kaliskiego) to także ceniony konsultant naukowy, wieloletni Kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz autor bardzo licznych katalogów zbiorów rzemiosła artystycznego i naukowych opracowań, m. in. dotyczących kaliskiego złotnictwa w XIX wieku. Wśród wykładowców nie zabraknie też kaliskiego akcentu - wystąpienia ks. dra Jarosława Powąski, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej i wykładowcy w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym, który jest cenionym specjalistą w zakresie liturgii trydenckiej, teologii pastoralnej i duszpasterstwa rodzin.
Wystawa „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” została otwarta 5 października i była pierwszym tego typu wydarzeniem w historii Kalisza. Zapoznać się z nią można będzie jeszcze do 16 grudnia. Sesja naukowa, zapowiedziana na 1 grudnia, rozpocznie się o godzinie 10:00. Udział w niej może wziąć każdy zainteresowany tematyką złotnictwa. Wstęp jest wolny. Będzie to również okazja do obejrzenia wspomnianej wystawy.
TD, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze