Odbierze czy nie odbierze? Raczej nie. W poniedziałek Akademia ogłosiła, że Bob Dylan, owszem napisał przemówienie, które zostanie odczytane na ceremonii wręczenia literackiego Nobla w najbliższą sobotę, 10 grudnia, ale sam laureat do Sztokholmu się nie wybiera. Choć zachowanie piosenkarza od momentu przyznania mu nagrody jest dość dziwne, by nie rzec aroganckie, to jednak ważniejsza jest chyba kwestia, jak się mają dokonania amerykańskiego barda do dorobku innych laureatów literackiego Nobla, takich jak Gerhart Hauptmann. William Butler Yates, Thomas Mann, Ernest Hemingway, czy też Henryk Sienkiewicz i Wisława Szymborska.
Być może taki komparatystyczny nurt rozważań wypełni, choć odrobinę, czas spotkania z profesorem Piotrem Łuszczykiewiczem, który zapowiada wykład pt. „Tekściarze i poeci. O przenikaniu się sztuki wysokiej i kultury popularnej”. Warto się wybrać w piątek, na godzinę 18.00, do kaliskiej Galerii Tarasina, bowiem nie wszyscy wielbiciele literaturoznawczych wykładów dziekana WPA UAM wiedzą, że generalnie ma on silne związki z piosenką. Jest synem dziennikarza i autora wielu popularnych piosenek, Włodzimierza Łuszczykiewicza oraz bratem lidera formacji Video – Wojciecha Łuszczykiewicza. Ba: sam pisywał teksty piosenek bądź przekładał je z języka niemieckiego. Wzbogacając swą wiedzę z zakresu literatury najnowszej, pisząc kolejne artykuły i książki o charakterze naukowym prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz nigdy nie tracił z pola widzenia (a może: słyszenia) najnowszych przebojów oraz innych produkcji o charakterze popularnym. Jego szerokie spojrzenie na kulturę może być dla słuchaczy wykładu szczególnie cenne. Wykładu, który może – znając otwartość profesora – z łatwością zmienić się w gorącą dyskusję.
Wykład ten jest kolejną odsłoną rozpoczętego niedawno przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina cyklu pod hasłem „Wyzwania sztuki”. Zapraszając na piątkowe spotkanie Galeria przypomina, że komentarz – choćby cząstkowy – dotyczący Boba Dylana jest jak najbardziej uzasadniony nie tylko przyznaniem mu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ale także obecnością amerykańskiego barda w sztukach plastycznych. Od wielu lat autor „Blowin’ in the Wind” zajmuje się rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Jego pastelowe prace w 2013 roku pokazywała National Portrait Gallery w Londynie, a obecnie (do 11 grudnia) jego obrazy i rzeźby prezentuje londyńska Halcyon Gallery.
R. Kuciński, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze