Do tego egzaminu przygotowywali się przez niemal trzy lata. We wtorek, 20 grudnia sprawdzili swoje umiejętności. Ośmioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu przystąpiło do ustnego egzaminu DSD B2/C1. Składał się on z prezentacji tematu z zakresu np. kultury czy sztuki przygotowanego wcześniej przez zdającego oraz z przygotowania 3-5-minutowego referatu na temat, który zostaje przydzielony już w trakcie egzaminu. Zdający ma dwadzieścia minut na przygotowanie się do niego. – Cała ósemka zdała go na najwyższym poziomie kompetencji językowej C1, czyli praktycznie mają w ręku dokument potwierdzający ustną znajomość niemieckiego na poziomie licencjatu. To był ich „Glückstag”! Pani Dorothea Burdzik, przewodnicząca komisji z ZfA Wrocław pochwaliła „ambitny dobór tematów i swobodę językową zdających” – mówi Agnieszka Iwanow-Maruda, nauczycielka języka niemieckiego, która przygotowywała młodzież do egzaminu.
Oprócz części ustnej egzaminu na uczniów czekała oczywiście i część pisemna. Jej wyniki asnykowcy poznają dopiero w kwietniu, ponieważ wszystkie prace sprawdzane są w Niemczech.
Certyfikat językowy DSD jest egzaminem z języka niemieckiego przeznaczonym dla uczniów i uczennic szkół zagranicznych przeprowadzanym na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury RP. Egzamin DSD i przeprowadzany jest nieodpłatnie i na miejscu. Dopuszczeni do niego mogą tylko uczniowie, którzy realizują naukę języka niemieckiego w szkołach z programem DSD. W całym cyklu musi zostać zrealizowane 1200/1500 godzin nauki języka niemieckiego. Dyplom DSD II jest "świadectwem znajomości języka niemieckiego, niezbędnym dla podjęcia studiów wyższych w Niemczech." Z egzaminem DSD II oraz polską maturą można podjąć studia na każdym kierunku w Niemczech. Dyplom może być również przydatny dla studentów polskich uczelni, którzy będą chcieli wyjechać na stypendium do Niemiec. Absolwent DSD zwiększa swoje szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy.
RED za I LO w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze