niedziela, 22 września 2024 16:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie oddychaj!

Kilka ostatnich dni to ciągłe komunikaty o smogu wiszącym nad wieloma polskimi miastami. W tym niechlubnym gronie znalazł się też Kalisz. Wszystko przez pogodę czy kopcące piece. Jednak na wzrost niebezpiecznych pyłów w powietrzu wpływa także komunikacja miejska. Im ruch wolniejszy, tym więcej spalin wydostających się z rur wydechowych do atmosfery.
Nie oddychaj!

A jak wiadomo Kalisz, szczególnie jego centrum, w godzinach szczytu jest zakorkowany.  Samochody raczej się turlają niż jadą. Wielki korek to wielka chmura zanieczyszczeń wydobywająca się z rur wydechowych. Według Jakuba Kaczmarka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska trudno ocenić, które źródło najbardziej zanieczyszcza powietrze, ale każdy dodatkowy element to więcej niebezpiecznych pyłów, o których od wielu dni słyszymy na każdym kroku. – Poziom jest wysoki i w ostatnich latach takich długich okresów z przekroczeniami dopuszczalnej normy nie było – potwierdza kierownik kaliskiej delegatury WIOŚ. – Jest źle i jeszcze nam się dokłada dodatkowe zanieczyszczenia. W tych obszarach, gdzie jest ruch samochodowy i jest on spowolniony stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu jest większe.

Wpływ na wiszący nad Polską smog ma pogoda. Dużo słońca, lekki mróz i brak wiatru, który rozwiewa wiszące w powietrzu niebezpieczne pyły wydobywające się ze wspomnianych już samochodów, ale też co oczywiste o tej porze roku i z kominów. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Komunikaty z ostatnich dni pokazują, że w Kaliszu ten poziom przekraczał nawet 200 µg/m3. Chociaż prezydent Kalisza zapewnia, że w mieście wcale nie jest tak źle jak w innych miastach, które pojawiały się na mapach publikowanych przez Główny Inspektorach Ochrony Środowiska pokazujących poziom smogu. – W poniedziałek na naradzie inwestycyjnej zaleciłem by funkcjonariusze Straży Miejskiej częściej kontrolowali piece i to czym kaliszanie w nich palą – mówi Grzegorz Sapiński. – Być może zakupimy urządzenie do analizowania popiołu, które ułatwi wykrywanie niedozwolonych substancji wrzucanych do pieców.  

Miasto w tym roku zwiększyło też dofinansowanie do wymiany kotłów z tradycyjnych na ekologiczne. Osoby, które zdecydują się zmienić piec węglowy na np. gazowy mogą otrzymać 5 tysięcy złotych. W mieście, dzięki dofinansowaniu z WRPO, pojawią się także ekologiczne autobusy a specjalna kampania edukacyjna ma zachęcić do rezygnacji z własnego auta na rzecz komunikacji publicznej.  W najbliższych dniach pogoda będzie się zmieniać, zacznie wiać, a to oznacza rozwianie wiszącego smogu. Do tego czasu osoby starsze, dzieci, chore i uprawiające sporty na powietrzu powinny raczej pozostać w domach. 

 

- Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

- Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

- Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

AW, zdjęcia internet


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama