Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu papieża Franciszka będzie dniem żałoby narodowej. Wiążą się z tym konkretne ograniczenia. Co można, a czego nie?
Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?

W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - ogłosić dniem żałoby narodowej - powiedział Wojciech Kolarski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej  podczas wtorkowego briefingu prasowego.

Rozporządzenie wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera. 

Papieski pogrzeb odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia. Jak podaje Vatican News, o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej (Novendiali), na Placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nr 82–109).

Liturgii pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Mszę św. pogrzebową mogą koncelebrować patriarchowie i kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, prezbiterzy.

Po zakończeniu celebracji eucharystycznej odbędą się obrzędy końcowe (Ultima commendatio oraz Valedicito). Następnie trumna Biskupa Rzymu zostanie przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, a stamtąd do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie nastąpi pochówek Franciszka.

Żałoba narodowa - zasady

Ogłoszenie żałoby narodowej wiąże się z obowiązkiem opuszczenia flag państwowych do połowy masztu. W Polsce upowszechnił się również zwyczaj przepasywania flag kirem – choć ten gest nie jest regulowany żadnymi przepisami. 

W czasie żałoby narodowej odwoływana jest większość imprez masowych – w tym koncerty, widowiska i rozgrywki sportowe. Stacje telewizyjne znacząco ograniczają emisję programów rozrywkowych, dostosowując ramówkę do nastroju chwili. Żałoba to czas refleksji i okazania szacunku – podaje portal infor.pl

W skrajnych przypadkach – np. organizacji głośnych imprez, pokazów fajerwerków – można zostać ukaranym na podstawie przepisów o nieobyczajnym wybryku. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, grozi za to areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 1500 zł lub nagana.

Biskup Kaliski zabiera głos

Komunikat w sprawie śmierci Papieża wydał Biskup Kaliski, Damian Bryl. W piątek odbędzie się msza święta w intencji Ojca Świętego.

W uroczystość wielkanocną jako Pielgrzym Nadziei doszedł do kresu swej ziemskiej drogi i przeszedł ku światłości wiekuistej. Dziękujemy za Jego życie, pontyfikat i służbę Kościołowi.

Niech nasze dziękczynienie wyrazi się przede wszystkim w modlitwie. Proszę, aby we wszystkich kościołach parafialnych była codziennie – do dnia pogrzebu – odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia, a w bazylikach mniejszych różaniec, w intencji zmarłego Papieża Franciszka. Proszę Duszpasterzy o zadbanie, aby jak największa liczba wiernych mogła w tych modlitwach uczestniczyć.

Msza św. w intencji zmarłego Papieża zostanie odprawiona w kaliskiej katedrze w piątek 25 kwietnia o godz. 18.30. Serdecznie zapraszam Kapłanów i wszystkich Diecezjan do udziału w tej Mszy św. i wspólnej modlitwie – napisał Biskup Damian Bryl. 

fot. Vatican News, KPRP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 22.04.2025 15:41
żałoba narodowa w świeckim kraju z powodu śmierci głowy kościoła to robienie ku**y z logiki. Ja na przykład jestem wyznawcą jediizmu i nie obchodzi mnie to że umarł jakiś argentyński ksiądz bo dlaczego miałoby mnie to obchodzić ?

ament 22.04.2025 13:41
Anżej Duda, wraz ze swoimi kumplami z PiCu może sobie żałoby obchodzić, mnie żaden kieckowy nie interesuje, więc piwo będzie się lało strumieniami, jak to w sobotę.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama